Volkswagen dá miliardy eur do bateriové výroby | e15.cz

Volkswagen spolu s belgickou Umicore dá tři miliardy eur do bateriové výroby

Výroba baterií do elektromobilů v mladoboleslavském závodě Škoda Auto.
Výroba baterií do elektromobilů v mladoboleslavském závodě Škoda Auto.
• 
ZDROJ: Škoda Auto

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

 Volkswagen založí s belgickou společností Umicore společný podnik na výrobu bateriových součástí, do nejž spolu investují tři miliardy eur. Oznámily to obě společnosti. Umicore patří mezi největší světové producenty materiálu pro výrobu baterií.

Zatímco suroviny - například lithium, kobalt, nikl a mangan - budou stále z velké části pocházet ze světa, katody pro baterie se ve společném podniku budou vyrábět v Evropě, pravděpodobně v závodě společnosti Umicore v polském městě Nyse. Společný podnik Umicore a divize Volkswagenu Power Co se též hodlá zabývat recyklací kovů z baterií.

Evropské automobilky se snaží zajistit si podíly v závodech, které v Evropě zpracovávají suroviny na baterie. Sílí totiž politický tlak na to, aby dodavatelský řetězec, kterému v současnosti dominují asijští hráči, automobilky přiblížily k domovu.

Volkswagen usiluje o to, aby plně elektrické vozy do roku 2030 tvořily 70 procent jeho odbytu v Evropě. Dodavatelské řetězce uzpůsobuje danému regionu, aby je ochránil před geopolitickým napětím a snížil náklady na dopravu.

Elektromobilita: Plány EU a světa

Video se připravuje ...
Elektromobilita: Jaké jsou plány EU a světa?

Odvětví výroby baterií je v Evropě teprve v plenkách. Pokusy o těžbu surovin v zemích od Německa po Portugalsko brzdí byrokracie a recyklační zařízení se nemohou rozvíjet ve velkém měřítku bez dostupných surovin, uvedla agentura Reuters.

V rámci společného podniku hodlá Umicore vyrábět dostatek prekurzorů a katodových materiálů pro 160 gigawatthodin (GWh) kapacity baterií. To postačí pro 2,2 milionu vozidel.

Do roku 2026 začne podnik vyrábět materiál pro kapacitu 40 GWh v prvním závodě na výrobu baterií společnosti Volkswagen v německém městě Salzgitter. Do roku 2030 plánuje automobilka postavit v Evropě šest továren na baterie o celkové kapacitě 240 GWh.

Společnost Umicore minulý týden uvedla, že ve druhé polovině desetiletí vidí potenciál ke zvýšení kapacity závodu, který zahájil výrobu v červenci, na více než 200 GWh. To by stačilo na napájení přibližně tří milionů elektromobilů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah