Vrchní soud zrušil insolvenci opravny letadel Job Air, podnik má zakázky | E15.cz

Vrchní soud zrušil insolvenci opravny letadel Job Air, podnik má zakázky

Provoz firmy Job Air Technic na letišti v Mošnově na Novojičínsku
Provoz firmy Job Air Technic na letišti v Mošnově na Novojičínsku
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Situací mošnovské opravny letadel Job Air Technic, jež je od loňska v insolvenčním řízení, se bude znovu zabývat Krajský soud v Ostravě. Ten firmu letos v červenci poslal do konkurzu, Vrchní soud v Olomouci ale nyní toto rozhodnutí zrušil.

Server ihned.cz uvedl, že vrchní soud jednoznačně odmítl závěry, na jejichž základě poslal krajský soud firmu do konkurzu, některé dokonce označil za pouhé spekulace.

„Teď budeme muset počkat na nové rozhodnutí krajského soudu. Podnik je v provozu a aktuálně má zajištěny zakázky i provozní financování,“ sdělil serveru insolvenční správce Jiří Zrůstek.

Firma dluží více než 800 milionů korun. Největšími věřiteli jsou Česká spořitelna, která byla pro konkurz, a Česká exportní banka. Ta podporovala reorganizaci, kterou navrhla sama firma.

Zachrání Job Air ruský investor?

Firmu měl zachránit vstup kyperské firmy Berinda Holdings Limited, za níž stojí ruský investor a jež měla získat stoprocentní podíl. Server ihned.cz uvedl, že tato společnost má o vstup do firmy Job Air Technic nadále zájem a stále nechává 265 milionů korun pro reorganizační plán na vázaném účtu. Pokud by byl reorganizační plán schválen, z těchto peněz by se okamžitě vypláceli věřitelé.

Opravna byla původně součástí leteckého holdingu CCG ostravského podnikatele Daneše Zátorského. Ten už v ní ale nepůsobí. Nyní jsou většinovými vlastníky její současní manažeři Daniel Hurta a Daniel Barč.

Od počátku podnik fungoval díky státním dotacím, dostal jich přes 360 milionů korun. Dotace se ale postupně snižovaly a firma se následně dostala do problémů. Insolvenční řízení s firmou bylo ale paradoxně zahájeno až v době, kdy poprvé začala pracovat na plnou kapacitu. Uzavřela totiž smlouvu s ruskou společností Aeroflot a stala se jejím jediným smluvním partnerem pro servis a opravy letadel Airbus 320 mimo území bývalého Sovětského svazu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah