Výroba solární elektřiny v Německu letos stoupla o 60 procent | E15.cz

Výroba solární elektřiny v Německu letos stoupla o 60 procent

solární energie, ilustrační foto
solární energie, ilustrační foto
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Produkce solárních elektráren v Německu se v letošním roce zvýšila o 60 procent. Její podíl na celkové výrobě elektřiny tak přesáhl tři procenta. Uvedl to dnes spolkový svaz solárního průmyslu BSW.

Německé solární elektrárny jsou nyní podle BSW schopny pokrýt spotřebu více než pěti milionů domácností. „Solární energie se stala nepostradatelnou součástí změny energetické strategie,“ uvedl šév BSW Carsten Körnig. Německá vláda se letos rozhodla opustit jadernou energii v reakci na havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima.

Celkový podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny v Německu letos podle energetické asociace BDEW stoupl na 19,9 procenta z loňských 16,4 procenta. Podíl samotných solárních elektráren se zvýšil na 3,2 procenta z 1,9 procenta.

Solární průmysl nicméně podle odborníků musí uznat, že jeho produkce je navzdory rychlému růstu nestálá a že motorem jeho odvětví jsou i nadále státní dotace. Solární energie tak sice pomáhá snižovat závislost na ropě, plynu či uhlí, ale je velmi nákladná, napsala agentura Reuters.

Körnig nicméně upozornil, že náklady na výrobu solární elektřiny od roku 2007 klesly o polovinu. „Solární průmysl si stojí za svým závazkem radikálně snižovat náklady,“ dodal.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah