Výrobce výbušnin Explosia dál prodělává

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: ctk

Pardubický výrobce legendární trhaviny Semtex a dalších výbušnin Explosia se ani minulý rok nedostal ze ztráty. "Podnik vlastněný státem prodělal v čistém zhruba 27 milionů korun, na provozní úrovni měl ztrátu 36 milionů," vyplývá z nově zveřejněné výroční zprávy firmy.

Přesto je prodělek menší, než jaké firma vykazovala v minulých letech. Z nich si nese kumulovanou ztrátu převyšující 365 milionů korun. Generální ředitel společnosti Jiří Tichý již dříve uvedl, že za přispění významných zahraničních zakázek by se podnik měl letos konečně dostat do plusu.

Firma v minulém období utržila přes 881 milionů korun. Vyšší výnosy mimo jiné ovlivnil delší účetní rok, kvůli němuž je však s meziročním srovnáním problém. Explosia totiž kvůli sloučení se společností Fospol počítala minulé účetní období už od srpna 2012. Takže údaje za něj jsou prý s obdobím do konce předloňského července nesrovnatelné.

Ani konsolidovaný výsledek nebyl kladný

Kromě pardubické výroby patří do skupiny Explosie ještě několik dalších menších společností. Ani konsolidovaný výsledek skupiny se ale do černých čísel nepřehoupnul. Konsolidovaná ztráta činila zhruba 15 milionů korun a po součtu s prodělky minulých let se už vyšplhala na 448 milionů.

Vláda v dubnu převedla Explosii z ministerstva financí na ministerstvo průmyslu a obchodu. Šéf financí Andrej Babiš (ANO) se totiž převodem podniku pod rezort řízený ČSSD chtěl vyhnout podezření ze střetu zájmu. Klíčovým dodavatelem Explosie je totiž Babišův Agrofert. Ostatně právě pod ministrův holding patří sousední Synthesie. Dlouho se rovněž spekulovalo o Babišově zájmu Explosii koupit.