Z čeho se vyrábí elektřina ve vašem kraji? Zjistěte to z interaktivní mapy | E15.cz

Z čeho se vyrábí elektřina ve vašem kraji? Zjistěte to z interaktivní mapy

Jaderná elektrárna Dukovany představila 3. března nové záložní chladicí ventilátorové věže, které v současné době fungují ve zkušebním provozu. Stavba ventilátorových věží byla jednou ze stěžejních investic prováděných v posledních letech pro zvýšení bezpečnosti provozu elektrárny.
Jaderná elektrárna Dukovany představila 3. března nové záložní chladicí ventilátorové věže, které v současné době fungují ve zkušebním provozu. Stavba ventilátorových věží byla jednou ze stěžejních investic prováděných v posledních letech pro zvýšení bezpečnosti provozu elektrárny.
• 
ZDROJ: CTK

Jan Pavec

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česko i nadále patří mezi špičku v evropských statistikách čistého vývozu elektřiny, je v nich třetí za Francií a Německem. Export ovšem loni mírně klesl kvůli odstávkám jaderných elektráren a suchu v případě produkce z vodních zdrojů. Objem i technologie produkce se mezi jednotlivými kraji značně liší. Data Energetického regulačního úřadu o výrobě a spotřebě elektřiny do mapy a grafu zpracoval projekt Česko v datech.

Loni Česká republika vyrobila skoro 78 terawatthodin elektřiny a zároveň spotřebovala pouze 56,5 terawatthodin. Skoro 22 TWh tak směřovalo do zahraničí. „Česko v poměru mezi vyrobenou a exportovanou elektřinou patří k evropské špičce. V roce 2014 se téměř 21 procent vyvezené energie řadilo na starém kontinentu na druhé místo za Estonsko,“ uvedla Hana Kvartová z SAS Institute, který datovou analýzu zpracovával.

Meziročně se výroba elektřiny loni snížila o více než dvě terawatthodiny. Stojí za tím odstávky obou jaderných elektráren, objem elektřiny vyrobené z jádra snížil z 35 na 32 procent. Snížila se i výroba ve vodních elektrárnách kvůli suchu. Částečnou kompenzaci přineslo navýšení výroby v paroplynových, přečerpávacích a fotovoltaických elektrárnách. Z obnovitelných zdrojů se v Česku vyrobí 10 procent energie, což je méně než průměr Evropské unie.¨

„Konvenční zdroje jsou dnes pro stabilitu dodávek elektřiny nenahraditelné, v budoucnu se ale mohou posunout do role doplňku zdrojů obnovitelných,“ uvedl k výrobě z jádra konzultant společnosti Unicorn Systems, která na projektu spolupracuje. „Otázkou zůstává, kdy k tomuto přesunu dojde. Je proto klidně možné, že si vystačíme s prodlužováním životnosti stávajících jaderných elektráren a žádné nové již nikdy potřebovat nebudeme.“

Objem i technologie produkce se hodně liší podle jednotlivých krajů. Nejvíce se vyrábí v Ústeckém a Jihočeském kraji a kraji Vysočina. Na severu Čech je větší množství uhelných elektráren, v dalších dvou jmenovaných krajích se zase vyrábí elektřina z jádra. Nejmenší výroba byla naopak v Praze a Libereckém kraji.

V Karlovarském kraji významnou část elektřiny produkuje paroplynová elektrárna Vřesová, v Olomouckém přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně, v Libereckém zase solární zdroje. Jinde dominuje výroba z uhlí. Nejvíce této elektřiny spotřeboval Středočeský kraj s téměř osmi terawatthodinami. Praha zase nejvíce elektřiny využije v obchodech a službách.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah