Za zavřenými dveřmi: Merkelová bude jednat s energetiky. Včetně ČEZu | E15.cz

Za zavřenými dveřmi: Merkelová bude jednat s energetiky. Včetně ČEZu

Za zavřenými dveřmi: Merkelová bude jednat s energetiky. Včetně ČEZu
Angela Merkelová
• 
ZDROJ: CC0 1.0: Peter Weis - Wikimedia Commons

ČTK

Německá kancléřka Angela Merkelová se dnes večer sejde se zástupci velkých evropských energetických společností, mimo jiné i české skupiny ČEZ. Schůzka se bude konat za zavřenými dveřmi a podle deníku Kölner Stadt-Anzeiger by se na ní mělo diskutovat o německém projektu transformace energetiky.

Setkání kritizují němečtí Zelení, podle nich je uzavřené jednání chybou. Mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová sdělila, že schůzka je jednou z mnoha, které absolvují energetické firmy s představiteli EU, jednotlivých států i nevládních organizací.

Německou vládu bude kromě kancléřky zastupovat ministr hospodářství a energetiky Sigmar Gabriel a ministryně životního prostředí Barbara Hendricksová. Na jednání by měli dorazit zástupci 12 předních evropských energetických firem, kromě ČEZ to jsou například německé E.ON a RWE, francouzská GDF Suez, rakouská OMV nebo švédský Vattenfall.

Půlpánová uvedla, že nastavení evropského klimatického a energetického rámce do roku 2030 je nyní natolik stěžejní téma, že je nutné o něm diskutovat se zástupci všech názorových proudů. „Iniciativa nejvýznamnějších evropských energetik, jejíž je ČEZ členem, zastává názor, že by měl být stanoven pouze jeden závazný cíl, a sice v oblasti snižování emisí CO2,“ dodala mluvčí ČEZ.

Němečtí Zelení formát dnešní schůzky kritizují. „Místo aby Merkelová aktivně vystoupila proti akutním problémům transformace energetiky, setkává se podle staré tradice za zavřenými dveřmi s provozovateli uhelných a jaderných elektráren,“ řekl deníku Berliner Zeitung poslanec za Zelené Oliver Kirscher. „Je správné koordinovat transformaci energetiky se sousedními zeměmi, ale takové tajné schůzky jsou špatný rámec,“ dodal.

Německo chce při transformaci energetiky odstavit jaderné elektrárny a omezit výrobu v uhelných. Jejich výkon chce nahradit obnovitelnými zdroji a paroplynovými elektrárnami. Podíl obnovitelných zdrojů na německé výrobě elektřiny stále roste a letos dosáhl rekordní hodnoty 23,4 procenta. Hlavním zdrojem elektřiny v Německu ale stále zůstává uhlí.

Dana Drábová: Buď se v energetice mýlíme my, nebo Německo

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!