Záporožská jaderná elektrárna nedodává energii do oblastí kontrolovaných Kyjevem | e15.cz

Záporožská jaderná elektrárna již nedodává energii do oblastí kontrolovaných Kyjevem

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Záporožská jaderná elektrárna už nedodává elektrickou energii do regionů kontrolovaných Kyjevem. Podle agentury TASS to dnes prohlásil člen proruské administrativy Vladimir Rogov, který z přerušení posledního vedení spojující tuto atomovou elektrárnu s Ukrajinou obvinil ukrajinské síly. Do okupovaných oblastí však podle něj elektrická energie nadále plyne. Agentura TASS ho citovala jen krátce poté, co zástupce ruské okupační správy města Enerhodar Alexandr Volga naopak prohlásil, že elektrárna funguje v běžném režimu a elektřina je na Ukrajinu dodávána normálně. Ukrajinská státní společnost Enerhoatom dnes ráno uvedla, že všech šest reaktorů Záporožské jaderné elektrárny je odpojeno od ukrajinské elektrické sítě a dál pokračuje příprava na opětovné připojení dvou bloků.

„Celkem jsou čtyři (elektrická vedení na území kontrolovaná Kyjevem), tři z nich byla přerušena už dlouhou dobu, protože po celou dobu probíhalo intenzivní ostřelování,“ prohlásil Rogov podle TASS v ruské televizi. „Včera (ve čtvrtek), pokud vím, bylo přerušeno čtvrté vedení,“ uvedl dále. Situace v jaderné elektrárně je podle něj „pod kontrolou“, elektřina se vyrábí a je dodávána na území Záporožské a Chersonské oblasti, která byla „osvobozena“. Rusko tak označuje části ukrajinských regionů, které jeho invazní armáda okupuje.

Nedlouho před jeho vyjádřením ovšem agentura TASS citovala šéfa ruské okupační správy města Enerhodar, kde se elektrárna nachází, Alexandra Volgu, který tvrdil něco jiného. „Elektrická energie je na Ukrajinu dodávána v běžném režimu, jako tomu bylo dříve. Jaderná elektrárna funguje v současné době v normálním režimu,“ prohlásil podle agentury Volga. Úplné odpojení v uplynulém dni nenastalo, tvrdil také. „Došlo pouze k mimořádné havarijní situaci, kterou odvrátila automatická ochrana,“ prohlásil Volga.

Zbývající dva reaktory zařízení, které dosud byly v provozu, byly od sítě podle informací ukrajinské společnosti Enerhoatom odpojeny ve čtvrtek kvůli požáru skládky popela v areálu blízké tepelné elektrárny, který zasáhl vedení. Požáry a následný zkrat v síti podle ukrajinských úřadů způsobilo ruské ostřelování. Odpojení dvou zbývajících bloků elektrárny potvrdila ve čtvrtek také Ruskem dosazená správa Záporožské oblasti, která ovšem tvrdila, že zařízení už bylo částečně znovu uvedeno do chodu. Požár podle něj zavinily útoky ukrajinských sil. Několik měst podle ní kvůli tomu bylo odpojeno od elektřiny.

Drábová v Blesku o ruských hrozbách: Putin je šílený, ale k jaderné válce nesáhne

Video se připravuje ...

Ukrajinská firma Enerhoatom už před několika dny varovala, že se Rusové chystají odpojit Záporožskou jadernou elektrárnu od ukrajinské sítě.

Ruské invazní síly se největší atomové elektrárny v Evropě zmocnily na začátku března, nicméně ukrajinští inženýři z Enerhoatomu stále řídí její každodenní provoz, pracují pod kontrolou Rusů.

V posledních dvou týdnech bylo území elektrárny opakovaně ostřelováno, přičemž Kyjev a Moskva se z útoků vzájemně obviňují. Představitelé evropských zpravodajských služeb útoky připisují Rusku, které podle nich zařízení používá jako štít pro své síly a k podnikání dělostřeleckých útoků z jeho blízkosti, uvedla agentura Bloomberg.

Situace kolem elektrárny vyvolává obavy z možné jaderné katastrofy a Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) intenzivně vyjednává o inspekci zařízení. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v noci na dnešek obvinil ze současného výpadku ruské ostřelování a Moskvu viní z toho, že přivedla Ukrajinu a Evropu do situace, kdy se ocitly „krok od jaderné katastrofy“.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah