Zastavení statní podpory solárním elektrárnám nemusí znamenat jejich konec | E15.cz

Zastavení statní podpory solárním elektrárnám nemusí znamenat jejich konec

solární panely
solární panely
• 
ZDROJ: Eduard Erben, E15

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ukončení státní podpory nových fotovoltaických elektráren solární byznys v Česku nezastaví. Změní se však účel elektráren – nebudou vznikat pro prodej elektřiny, ale pro úsporu nákladu. Oznámila to Česká fotovoltaická asociace (ČFA).

Zastavení podpory pro solární elektrárny uvedené do provozu po 31. prosinci 2013 navrhuje zákon, který budou v pátek schvalovat poslanci ve třetím čtení.

Rychlejší návratnost investic lze očekávat u větších instalací

„Jediným ekonomickým efektem provozu fotovoltaických elektráren bude od roku 2014 úspora nákladů na elektřinu,“ řekl tajemník ČFA Tomáš Baroch. „Při splnění určitých podmínek bude v roce 2014 možné, aby tyto fotovoltaické instalace byly konkurenceschopné a měly návratnost kolem deseti let i bez státní podpory,“ doplnil. Podle něj se to týká hlavně větších instalací na střechách průmyslových podniků.

U solárních panelů umístěných na střechách rodinných domů by podle něj návratnost delší. „Fotovoltaické panely mají životnost kolem 30 let,“ podotkl ale Baroch. Podle něj by se tak i v případě rodinných domů vrátila investice zhruba v polovině životnosti panelu.

Podnikatelská licence je zbytečná, upozorňuje ČFA

Baroch ale kritizoval, že majitelé solárních panelů musí mít licenci pro výrobu elektřiny. V situaci, kdy solární elektrárna slouží jen k úspoře elektřiny, a ne k jejímu prodeji, to je podle něj nadbytečné. „Chceme odstranit zátěž v podobě podnikatelské licence pro nové fotovoltaické elektrárny, které už nebudou podporované,“ řekl Baroch.

ČFA také kritizuje návrh na prodloužení soláního odvodu pro elektrárny uvedené do provozu v roce 2010. Na výnosy takových elektráren byla uvalena daň ve výši 26 procent. Ačkoliv měla skončit letos, v návrhu zákona se počítá s jejím prodloužením na neurčito, ovšem při snížené sazbě deset procent.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.