Zelená elektřina se Němcům prodraží. Faktury budou příští rok rekordně vysoké | E15.cz

Zelená elektřina se Němcům prodraží. Faktury budou příští rok rekordně vysoké

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: CEPS

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německo čeká v příštím roce další zdražení elektřiny. Některé domácnosti, které elektřinou vytápějí svůj dům, zaplatí v roce 2014 v přepočtu až o 2500 korun více. Běžná domácnost za energii z obnovitelných zdrojů nově zaplatí ročně zhruba o 40 eur (1024 korun) víc.

Zvýšení ekologického poplatku pro rok 2014 je menší než nárůst o 47 procent, který nastal v letošním roce, cena elektřiny však znovu v Německu překoná rekord.

Dražší elektřina bude znamenat problémy i pro vznikající německou vládu. Některé politické strany a společnosti totiž požadují snížení subvencí a s nimi spojené finanční zátěže. Provozovatelé rozvodných sítí již oznámili, že příspěvek na podporu obnovitelné energie se v Německu v roce 2014 zvýší téměř o pětinu, z letošních 5,23 centu (1,3 koruny) na 6,24 centu (1,6 koruny) za kilowatthodinu.

Podle kancléřky Angely Merkelové je nyní poliktickou prioritou úprava norem, podle kterých mají výrobci solární nebo větrné energie garantované výkupní ceny na dvacet let. Ty jsou vyšší než ceny na trhu a rozdíl se promítá do ceny proudu pro koncové zákazníky v podobě takzvané zelené přirážky. Od ní jsou však osvobozeny firmy odebírající velké množství elektřiny, aby se nesnižovala jejich konkurenceschopnost na trhu. Břemeno tak leží do velké míry právě na domácnostech.

Merkelová před zářijovými parlamentními volbami slíbila, že v případě svého znovuzvolení štědrý systém dotací pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů omezí.

Zelená energie v Německu
Německo má v plánu do roku 2030 získávat až 50 procent elektřiny právě z obnovitelných zdrojů. To je mnohem ambicióznější plán, než má Evropská unie. Ta počítá do roku 2020 s nárůstem tohoto objemu na 20 procent.
Příplatek na obnovitelné zdroje energie byl v Německu zaveden v roce 2000 s cílem pomoci subvencovat přechod z tradičních zdrojů na zdroje obnovitelné. Poplatek má sloužit k podpoře nových technologií pro získávání energie z obnovitelných zdrojů jako vítr nebo slunce, které ještě nedokážou konkurovat konvenčním zdrojům energií. Rozvoj zelených energií ale zvyšuje cenu elektřiny pro odběratele v zemi, která hodlá do roku 2022 zavřít všechny své jaderné elektrárny.

———————————————————————–

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah