Zelené elektrárny přišly o stamiliony. Zbytečně | E15.cz

Zelené elektrárny přišly o stamiliony. Zbytečně

Jan Stuchlík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nová povinnost připravila vlastníky zelených elektráren a zdrojů tepla jen za červenec o 300 milionů korun. Firmy s akcionáři na jméno provozující bioplynky, větrníky a jiné obnovitelné zdroje energie měly do konce června zaknihovat akcie. To je pro ně až na výjimky podmínka pro vyplácení podpor. Velká část firem to ale nestihla.

„Z 882 akciových společností nesplnilo v červenci podmínky pro výplatu podpory 356 firem provozujících 417 zdrojů s výkonem 128 megawattů,“ říká Jiří Šťastný, ředitel OTE, který výplaty podpor spravuje.

Povinnost zaknihovat akcie přitom už za rok nejspíš nebude platit. Ministerstvo průmyslu a obchodu totiž v připravované novele zákona o podporovaných zdrojích navrhuje, aby napříště stačilo, že firma zašle jen seznam akcionářů elektronicky OTE. Zákon bude schvalovat vláda, na podzim ho dostanou poslanci. Do té doby však majitelé zelených elektráren utratí za zaknihování podle odhadů právníků desítky milionů korun. O další stovky milionů přijdou na ušlé podpoře, pokud změnu formy akcií neprovedli včas.

Problémy mají Pražská energetika, ČEZ i E.ON

Do obtížné situace se dostaly také firmy ČEZ, E. ON a Pražská energetika, které povinně vykupují zelenou elektřinu. „Není jasné, co se stane, když výrobce nárok na podporu nedoložil, ale elektřinu vyrobil a dodal povinně vykupujícímu obchodníkovi, který by mu ji měl zaplatit,“ vysvětluje Šťastný.

ČEZ se připravil v předstihu. „Mechanismus výplaty podpory firmy ČEZ Prodej jako povinně vykupujícího vyžaduje, aby výrobce splňoval podmínku zaknihování a tato skutečnost byla potvrzena ve výkazu u OTE,“ říká mluvčí Martin Schreier. ČEZ proto kvůli nesplnění podmínky neproplatil za červenec elektřinu sedmnácti výrobcům.

Jednou z firem, která nestihla převést akcie na jméno do zaknihované podoby, je Teplárna Strakonice. „Nedalo se to stihnout. Odhadujeme, že zaknihování bude hotové do konce října,“ říká ředitel teplárny Aleš Seitz. Do té doby přijde firma s 656 akcionáři o podporu ve výši 600 až 700 tisíc korun. Zpětně jí už vyplacena nebude, i když se Seitz pokusí o výplatu peněz za červenec až říjen požádat. Na zaknihování akcií měly akciovky s obnovitelnými zdroji zhruba tři čtvrtě roku.

Problémy nastaly především těm, jejichž akcie vlastní podobně jako ve Strakonicích větší množství fyzických osob. Výjimku dostaly jen firmy vlastněné obcemi a zemědělci s bioplynovými stanicemi, kteří mají farmaření jako hlavní činnost.

Celá kauza vznikla loni v honičce na neprůhledné vlastníky solárních elektráren. Cílem bylo, aby stát věděl, komu posílá veřejnou podporu. Solárních elektráren se ovšem povinnost zaknihovat akcie netýká, protože jde v naprosté většině o společnosti s ručením omezeným.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah