Zisk České zbrojovky vyšplhal na rekord, tržby poprvé přesáhly tři miliardy | E15.cz

Zisk České zbrojovky vyšplhal na rekord, tržby poprvé přesáhly tři miliardy

Cvičná střelba v České zbrojovce
Cvičná střelba v České zbrojovce
• 
ZDROJ: Michael Tomes, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká zbrojovka z Uherského Brodu měla loni rekordní zisk 432 milionů korun. Je to o zhruba 200 milionů korun více než v roce 2013. Firmě se dařilo už tradičně v USA, kde prodala 70 tisíc zbraní. Firma navýšila také tržby o zhruba pětinu na 3,373 miliardy korun, vůbec poprvé tak překročila hranici tří miliard.

Česká zbrojovka patří k tradičním tuzemským zbrojařským firmám. V posledních letech jí tržby rostou pravidelně a mají se navyšovat i v dalších letech. Společnost loni zvyšovala i počet zaměstnanců. Loni jich měla průměrně 1715. Otevřela i nový závod na Slovensku v Novákách. Nyní tam pracuje kolem 70 lidí, letos se má počet zaměstnanců společnosti na Slovensku zvýšit na 200. Další výrobní závody má Česká zbrojovka v USA.

Loni Česká zbrojovka vyrobila čtvrt milionu zbraní, prodeje ale přesáhly 271 tisíc kusů. „Když opět srovnáme s úspěšným rokem 2013, vychází nám čtrnáctiprocentní nárůst prodejů. Připomenout ale musím, že Česká zbrojovka se nezaměřuje jen na produkci zbraní. Na našich úspěších se dlouhodobě významně podílí také kooperační výroba pro automobilový a letecký průmysl,“ uvedl generální ředitel Lubomír Kovařík. Nevojenská výroba tvoří z tržeb zhruba půl miliardy korun.

Největší trh USA

V loňských tržbách ale dominují dodávky zbraní. Firma obchodovala s 94 zeměmi. „V případě zbraní nám jednoznačně největší tržby přinesly Spojené státy, kde Českou zbrojovku a.s. zastupuje dceřiná společnost CZ-USA. Hned na druhém místě ale figuruje Česká republika, samozřejmě v prvé řadě díky dodávkám našim ozbrojeným silám,“ uvedl Kovařík.

Další v pořadí byl Egypt a Mexiko. Naopak lovecké a sportovní zbraně stojí za dobrými tržbami v Rusku. Významné byly také prodeje do Thajska, Jihoafrické republiky, Francie, Kanady a Vietnamu. „U těchto zemí jde o naše tradiční důležitá odbytiště, kde mají zbraně CZ dlouhodobě skvělý zvuk a své početné věrné uživatele,“ dodal Kovařík.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah