Zisk Mera klesl téměř o pětinu za rok, firmu poškodil požár v Litvínově

Jediným přepravcem ropy do České republiky je společnost Mero.

Jediným přepravcem ropy do České republiky je společnost Mero. Zdroj: e15, anna vackova

Státem ovládaný provozovatel ropovodů Mero loni meziročně snížil čistý zisk o téměř pětinu na 373 milionů korun. Tržby pak klesly o 3,8 procenta na 1,97 miliardy korun.

Vyplývá to z účetní závěrky za rok 2015 zveřejněné na webu firmy. Mero v dokumentu uvedlo, že jeho hlavní zákazník (Česká rafinérská patřící petrochemickému holdingu Unipetrol) sice loni navýšil požadavky na přepravu ropy, avšak srpnový požár v litvínovské rafinérii způsobil, že původně plánované objemy nebylo možné přepravit.

Požár a výbuch poškodil etylénovou jednotku v chemickém areálu v Záluží u Litvínova loni 13. srpna. Po několikadenním požáru stála v srpnu celá petrochemická výroba, v menším rozsahu pracovala rafinérie. Rekonstrukci etylénové jednotky zahájil Unipetrol loni v prosinci, plně v provozu by měla být do konce letošního října.

„I přes komplikace vyvolané touto havárií lze konstatovat, že se opět podařilo dostát všem požadavkům zákazníka a přepravit objednané množství ropy včas a v požadované kvalitě,“ uvedlo Mero.

Firma se nedávno dohodla na tarifech

Česká rafinérská, která kromě Litvínova zpracovává ropu ještě v Kralupech nad Vltavou, zůstala jediným pravidelným odběratelem ropy od Mera po roce 2012, kdy bylo ukončeno zpracování ropy v pardubické společnosti Paramo.

Akciová společnost Mero ČR vznikla k 1. lednu 1994 sloučením společností Petrotrans a Mero IKL. Společnost vlastní a spravuje ropovod IKL a českou část ropovodu Družba. Jediným vlastníkem firmy je prostřednictvím ministerstva financí český stát. Kromě správy obou ropovodů provozuje Mero centrální tankoviště ropy poblíž Nelahozevsi u Kralup nad Vltavou.

Mero a Česká rafinérská se nedávno dohodly na přepravních tarifech. Dodatek k v lednu podepsané smlouvě o poskytování služeb úschovy a přepravy ropy je platný od 1. dubna. Generální ředitel Unipetrolu Marek Świtajewski uvedl, že smlouva je úspěšným vyústěním dlouhých jednání, která trvala od roku 2010. Roční hodnota kontraktů převyšuje jednu miliardu korun.