Zisk NWR v prvním pololetí meziročně klesl o 24 procent | E15.cz

Zisk NWR v prvním pololetí meziročně klesl o 24 procent

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: nwr

ČTK, sal

Konsolidovaný zisk těžební společnosti New World Resources (NWR) za první pololetí letošního roku meziročně klesl o 24 procent na 87 milionů eur. Ve 2. čtvrtletí roku firma dosáhla čistého zisku 84 milionů eur a tržby činily 455 milionů eur. NWR je přední těžební firmou ve střední Evropě a jednou z největších průmyslových skupin v Česku. Klíčový majetek NWR představuje společnost OKD, která provozuje na Ostravsku a Karvinsku pět dolů.

Výsledky jsou na první pohled ve shodě s odhady analytiků. Pololetní dividenda také, nicméně produkt mix celoročních prodejů bude podle analytiků J&T Banky proti původním očekáváním mírně horší. „Očekáváme neutrální, mírně negativní reakci trhu. Vedení společnosti reviduje cíle prodejů na celý rok 2011. Podíl objemů koksovatelného uhlí by měl dosáhnout 44 procent proti původním očekáváním 50 procent. To je pro nás mírné zklamání, věřili jsme, že NWR své projekce splní,“ uvedl Milan Vaníček z J&T.

Za celé první pololetí firma utržila 840 milionů eur a vytvořila zisk 87 milionů eur. Firma vytěžila 5,832 milionu tun uhlí a prodeje uhlí činily 5,403 milionu tun. Pololetní produkce koksu dosáhla 400 tisíc tun a externí prodeje koksu činily 321 tisíc tun.

Produkce uhlí v první polovině roku 2011 byla podle očekávání o sedm procent vyšší než ve stejném období roku 2010, externí prodeje uhlí byly meziročně o deset procent vyšší, a to v důsledku vyšších objemů prodeje energetického uhlí.

„Výsledky za první pololetí tohoto roku vykazují výrazné meziroční zlepšení, se 17procentním nárůstem výnosů a 48procentním navýšením EBITDA, což odráží silnou cenovou hladinu v globálním měřítku a robustní poptávku z odvětví spotřebovávajících ocel v regionu střední Evropy. Jedná se však jen o část celkového obrazu. Úspěšná podpora efektivity a produktivity dosažená díky realizaci investičního programu POP 2010 a dalších provozních opatření nám umožňuje částečně omezovat dopady navyšování cen vstupů,“ komentoval dosažené výsledky předseda představenstva NWR Mike Salamon.

Společnost podle Salamona vyplatí dividendu ve výši zhruba 50 procent čistého zisku za první pololetí.

Společnost je nicméně opatrná, pokud jde o krátkodobý výhled. „S ohledem na současný neklid na trzích a nejisté makroekonomické prostředí, zejména v Evropě, jsme ve svých krátkodobých výhledech přesto opatrní. Ačkoliv jsme doposud nezaznamenali žádné konkrétní známky zpomalení na našem regionálním trhu, máme za to, že existuje riziko krátkodobé volatility cen a nestálosti objemů prodeje v roce 2012. Budeme trhy nadále bedlivě sledovat, ohledně dlouhodobého výhledu pro náš region však zůstáváme optimisty,“ poznamenal Salamon.

Vývoj akcií NWR na pražské burze za poslední tři měsíce

Vývoj akcií NWR za poslední tři měsíce Autor: salava@mf.cz

Akcie NWR online sledujte

Autor: ČTK, sal

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.