Analýza: Stavební firmy mají zajištěnu práci na sedm měsíců dopředu | E15.cz

Analýza: Stavební firmy mají zajištěnu práci na sedm měsíců dopředu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Velké firmy s ročním obratem minimálně 200 milionů korun mají v Česku zásobu práce zhruba na 11,5 měsíce, malé a střední společnosti pak na 5,5 měsíce. Vyplývá to z analýzy českého stavebnictví společností CEEC Research a SGCP, divize Weber, které v dubnovém průzkumu oslovily 113 stavebních firem. V průměru tak mají stavaři v Česku zásobu práce na 6,9 měsíce dopředu.

Tuzemské stavební společnosti aktuálně využívají 85 procent svých kapacit. Proti lednu to znamená růst o šest procentních bodů, příčinou jsou ovšem hlavně sezonní vlivy. V meziročním srovnání je využití zhruba stejné. V porovnání s průměrem krizových let 2010 - 2013 jsou dubnové hodnoty přibližně o deset procentních bodů vyšší.

„Přestože jsou naše kapacity v tuto chvíli naplněny, novým zakázkám se rozhodně nevyhýbáme. Na trhu ale vnímáme, že se o malé zakázky někdy doslova perou i relativně velké stavební firmy,“ uvedl ředitel Trigema Building Karel Branda. Společností, které mají více zakázek, než před rokem, je zhruba 30 procent. Čtvrtina jich má méně a asi 45 procent je na tom stejně. Stavebnictví letos podle odhadu stavařů vzroste o procento, v roce 2017 o 1,5 procenta. Tržby stavebních firem letos stoupnou v průměru o 1,6 procenta, plyne z odhadů.

Autor: ČTK