Animonopolní úřad podezírá pět stavebních firem z kartelu | E15.cz

Animonopolní úřad podezírá pět stavebních firem z kartelu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže podezírá pět stavebních firem na českém trhu z kartelu v oblasti veřejných zakázek. Správní řízení vede se společnostmi Eurovia, Strabag, Swietelsky stavební, K-building CB a SaM silnice a mosty.

Antimonopolní úřad v případu podezření z kartelu ji zajišťoval dokumenty v sídlech firem. Předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj v souvislosti s případem uvedl, že správní řízení úřad nejdříve zahájil s firmami Strabag a Eurovia. Prošetřuje je už několik měsíců kvůli podezření z možného uzavírání zakázaných dohod při účasti ve veřejných zakázkách.

„V nedávné době bylo řízení rozšířeno také o společnosti Swietelsky stavební, K-building CB, a SaM silnice a mosty. Ve věci bylo provedeno několik neohlášených místních šetření, při nichž byly zajišťovány důkazy o zakázané dohodě,“ uvedl bez bližších podrobností Rafaj.

„Nedomnívám se, že bychom porušili nějaké právní předpisy. Podle nás šlo o standardní kooperace v subdodavatelském systému,“ řekl v reakci ředitel stavební divize společnosti K-building CB Tomáš Tvrdík. Neuvedl, zda se šetření ÚOHS týká jedné nebo více zakázek. Firma se podle něj účastní jen tendrů v Jihočeském kraji.

V případě, že ÚOHS kartel prokáže, hrozí firmám pokuty v řádu desítek milionů korun. Rafaj dnes neupřesnil, jestli se správní řízení týká jedné nebo více zakázek. Při určování výše případné pokuty ÚOHS bere zřetel na dobu trvání kartelu a také na obrat jednotlivých firem. V minulosti antimonopolní úřad opakovaně uváděl, že kartelové dohody mezi firmami považuje za jeden z nejzávažnějších přečinů proti hospodářské soutěži.

:

Autor: ČTK