Británie chce zabránit praní peněz přes reality, vznikne registr vlastníků | E15.cz

Británie chce zabránit praní peněz přes reality, vznikne registr vlastníků

Kancelářský komplex v Londýně
Kancelářský komplex v Londýně
• 
ZDROJ: Diliff via Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Británie chce zakročit proti praní špinavých peněz přes svůj trh lukrativních nemovitostí. Britský premiér David Cameron slíbil, že země odhalí majitele anonymních firem ze zahraničí, které mohou peníze z trestné činnosti skrývat v drahých nemovitostech v Londýně.

Nemovitosti v některých částech britské metropole patří k nejdražším na světě. Na zahraniční zájemce se tam vztahují mírnější omezení než jinde, což spolu se stabilním vlastnickým právem činí z londýnských realit atraktivní způsob, jak uložit peníze, které si udrží hodnotu.

„Víme, že některé nemovitosti s vysokou hodnotou, především v Londýně, kupují prostřednictvím fiktivních společností lidé ze zahraničí, někteří z nich pomocí kradených nebo špinavých peněz,“ uvedl Cameron, který je na čtyřdenní cestě po jihovýchodní Asii. „Pro špinavé peníze není v Británii místo,“ prohlásil britský ministerský předseda.

Britské úřady podle Camerona v následujících měsících vytvoří centrální registr nemovitostí ve vlastnictví zahraničních firem. Londýn prý uvažuje také o zavedení pravidel, která by zahraniční firmy usilující o kontrakty s vládou nutily předložit podrobné informace o své vlastnické struktuře.

Hlavní je prý dohledat finální vlastníky

V Anglii a ve Walesu jsou podle Camerona nemovitosti za zhruba 122 miliard liber (4,6 bilionu korun), které jsou vlastněny prostřednictvím firem se sídlem v daňových rájích.

Právnická společnost Eversheds uvedla, že plánovaná opatření jsou sice vítaná, sama o sobě ale tok peněz napříč realitním trhem zastavit nedokážou.

Aby vláda zaznamenala skutečný pokrok, bude se podle expertky na hospodářskou trestnou činnost Polly Sprengerové muset snažit vystopovat „skutečné finální vlastníky“, tedy lidi, kteří stojí za sítí fiktivních firem a profitují z ní.

Autor: ČTK