Byty a domy zlevňují, dobrou investicí zůstává pozemek | E15.cz

Byty a domy zlevňují, dobrou investicí zůstává pozemek

Bytový dům, ilustrační foto
Bytový dům, ilustrační foto
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tržní ceny bytů v Česku v posledním čtvrtletí loňského roku meziročně opět mírně klesly o 1,3 procentního bodu. Mírně zlevnily i rodinné domy, naopak ceny pozemků stále dlouhodobě rostou. Vyplývá to z ukazatele Hypoteční banky HB Index.

„Pokles cen bytů byl nejviditelnější ve Středočeském kraji, kde došlo ke zpožděné reakci na předchozí vývoj cen v okrajových částech Prahy. Ceny novostaveb v Praze stagnovaly, a to i přesto, že poptávka po novostavbách v Praze v posledním čtvrtletí roku vzrostla meziročně o více než deset procent,“ poznamenal ředitel nemovitostního odboru Hypoteční banky Petr Němeček. Vůbec nejvíce poklesly ceny bytů v Plzeňském a Pardubickém kraji

HB index
Ukazatel HB Index sleduje tři typy nemovitostí, tedy byty, rodinné domy a pozemky v ČR. Základní hodnotu 100,0 představují skutečné ceny nemovitostí k 1. lednu 2008.

—————————————-

Od října do prosince mírně zlevnily také rodinné domy, podle HB Indexu meziročně o 0,7 procentního bodu. Naopak ceny pozemků vzrostly meziročně o 1,4 procentního bodu. „Jedná se vůbec o nejstabilnější segment z rezidenčních nemovitostí, u něhož hodnota HB Indexu trvale roste. Pozemky jsou totiž stále vnímány jako vhodná investice s malým rizikem a nízkými udržovacími náklady,“ podotkl Němeček.

Petr Novotný: Firmy šidily kvalitu bytů, i když nemusely

Autor: ČTK