Byty v Praze se letos prodávají dražší až o čtvrt milionu korun | E15.cz

Byty v Praze se letos prodávají dražší až o čtvrt milionu korun

Byty v Praze se letos prodávají dražší až o čtvrt milionu korun
Praha (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY-NC-ND 2.0: mrholle via Flickr

ČTK

Největší developeři letos prodávají byty v Praze o několik jednotek procent dráž než loni. Průměrný byt tak podražil až o čtvrt milionu korun. Růst cen přitom předpovídají i v dalším roce. Vyplývá to z odpovědí představitelů developerských společností.

Například společnost Central Group uvedla, že průměrná cena skutečně prodávaných bytů u nich letos vzrostla meziročně o zhruba sedm procent. Byty s dispozicí 1+kk tak prodává průměrně za 1,8 milionu korun, 2+kk za 2,8 milionu korun, 3+kk za 3,9 milionu korun a 4+kk za 5,7 milionu korun. Pořád je to však o třetinu méně, než kolik stály nové byty před ekonomickou krizí. „V první polovině roku 2008 dosahovaly ceny srovnatelně velkých bytů 2,4 milionu u 1+kk, 3,7 milionu u 2+kk, 5 milionů u 3+kk a 6,9 milionu u 4+kk,“ uvedla společnost.

Více peněz si na nový byt museli připravit také klienti Skanska Reality. „Při vytváření cen za nové bydlení bereme v potaz aktuální poptávku i tržní ceny v dané lokalitě, proto jsme proti loňsku mohli přistoupit k nastavení cen v průměru o tři až pět procent výše,“ prohlásila generální ředitelka firmy Naďa Ptáčková. Ta počítá s tím, že s lepší kondicí trhu do budoucna ceny nových bytů v Praze porostou obdobným tempem i nadále.

Ceny ovlivňuje i velký zájem o malé byty

Své byty zdražoval také Ekospol, průměrně o tři procenta s tím, že více developer zdražoval menší byty. „Na růstu cen nových bytů se částečně podepsalo zrušení osvobození od DPH na pozemky, k němuž došlo od začátku letošního roku. Druhým faktorem byl velký zájem o malé byty,“ podotkl generální ředitel a předseda představenstva Ekospolu Evžen Korec.

Také Korec očekává podobný růst cen jimi prodávaných bytů v příštím roce. „Růst cen potáhne především vysoká poptávka po menších bytech, stejně jako po bytech kupovaných na investici. Hypotéky jsou na svých rekordních minimech a česká ekonomika roste, tudíž podmínky pro nákup nového bytu tak budou minimálně stejně dobré jako v letošním roce,“ odhaduje další vývoj Korec.

Z velké pětky developerů nezdražovaly byty společnosti Trigema a Finep. „Jednotkové prodejní ceny nových bytů v Praze meziročně zůstaly na stejné úrovni a tedy prakticky beze změny, což je v souladu s našimi odhady a předpoklady,“ poznamenal finanční ředitel Finep holding Štěpán Havlas, který předpokládá, že na pražském trhu bude v příštím roce tendence ceny mírně zvyšovat, protože rostou ceny stavebních prací.

Nestabilní průměrná cena za mětr čtvereční

Podle generálního ředitele Trigemy Marcela Sourala je obtížné určit reálné ceny prodávaných bytů. „Pokud se zaměříme na průměrnou cenu všech bytů, tak je všeobecně známo, že první se z celku vyprodávají nejlevnější byty. Po spuštění prodeje nového projektu je průměrná cena za metr čtvereční nižší než na konci. Z tohoto tvrzení vyplývá, že je průměrná cena za metr čtvereční všech bytů v průběhu roku nestabilní a je ovlivněna množstvím nabízených bytů, především počtem čerstvě zahájených,“ upozornil Soural.

Zájem o nové byty v hlavním městě v posledních měsících výrazně roste. Podle společné statistiky společností Ekospol, Trigema a Skanska Reality si lidé během prvních devíti měsíců letošního roku v Praze koupili 4250 nových bytů, což je meziročně o 22,7 procenta více. Takřka polovinu z toho (47 procent) prodalo pět největších developerů.

[|Developeři zvyšují zisky z nových bytů]]

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!