Bývalý klášter na náměstí Republiky koupila společnost Lagerris za 790 milionů | E15.cz

Bývalý klášter na náměstí Republiky koupila společnost Lagerris za 790 milionů

Bývalý klášter na náměstí Republiky koupila společnost Lagerris za 790 milionů
areálu budov bývalého kláštera na náměstí Republiky
• 
ZDROJ: Michal Tomeš/E15

ČTK

Za areál bývalého kláštera na náměstí Republiky v Praze, který stát vydražil na konci září, zaplatila firma Lagerris. Areál firma vydražila za 790 milionů korun. Navíc státní rozpočet obdrží i 31,6 milionu korun daně z nabytí nemovitých věcí, celkem tak připadne do rozpočtu 821,6 milionu korun.

Při dražbě kupce zatupoval advokát Josef Hlavička z kanceláře Havel, Holásek & Partners. Ten tehdy uvedl, že kupcem je zahraniční společnost. Podle obchodního rejstříku ovládá pražskou akciovou společnost Lagerris firma HHP SE-ready sídlící na stejné adrese.

Ta má akcie na majitele. Členem představenstva HHP je David Neveselý, partner v advokátní kanceláři Havel, Holásek & Partners.

Veřejná dražba proběhla přímo v prodávaném areálu a zúčastnili se jí tři zájemci. Lhůta pro splacení vydražené částky byla stanovena na 60 dnů. „V nejbližší době proběhne zápis do katastru nemovitostí, fyzické předání budov novému majiteli a další potřebné administrativní úkony,“ uvedl úřad.

O prodeji těchto budov rozhodla na začátku letošního dubna vláda. V prostorách bývalého barokního kláštera sídlilo regionální pracoviště ÚZSVM pro střední Čechy. Loni se v rámci úsporných opatření přemístilo do ústředí úřadu na Rašínově nábřeží v Praze 2.

Budova má různá využití - dá se použít na hotel, na konferenční místnosti a podobně. Zatím je předčasné cokoliv dalšího říkat

„Jsem velmi ráda, že se prodej areálu úspěšně uzavřel. Jedná se o rekordní částku z prodeje nemovitostí za celou historii našeho úřadu,“ uvedla generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu.

Komplex tvoří dvě budovy, které stojí na parcelách o rozloze tří tisíc metrů čtverečních. Za jeden metr tak budoucí majitel zaplatí zhruba 263 tisíc korun, což je víc než dosud rekordních 243.000 korun za pozemek na rohu Národní třídy a Mikulandské ulice. Tam však šlo o nezastavěný pozemek v proluce. Celková podlahová plocha obou budov u Hybernie je 7964 metrů čtverečních, za jeden metr je tak cena zhruba 99 200 korun.

O budoucím využití ještě není podle dřívějšího vyjádření Hlavičky detailně rozhodnuto. „Budova má různá využití - dá se použít na hotel, na konferenční místnosti a podobně. Zatím je předčasné cokoliv dalšího říkat. Musí se také zjistit, jaký názor budou mít například památkáři. Na základě toho se stanoví další využití,“ uvedl na konci září. Podle něj však budova zcela jistě potřebuje zásadnější rekonstrukci.

Další velkou nemovitostí, kterou úřad získal, je barokní objekt bývalé Invalidovny v pražském Karlíně. ÚZSVM ji zatím nenabízí k prodeji. Areál je kulturní památkou a zahrnuje zastavěnou plochu a nádvoří o výměře přes 12 tisíc metrů čtverečních a zahrady, které mají rozlohu téměř deset tisíc metrů čtverečních.

Daniel Novák: Republika a půdy

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!