Ceny čínských domů raketově rostou, v Šanghaji zdražily téměř o pětinu | E15.cz

Ceny čínských domů raketově rostou, v Šanghaji zdražily téměř o pětinu

„Čína našla zlatý bod. Posílila růst, ale ten není tak silný, aby vyvolal inflační obavy. To je perfektní pro kapitálové obchody,“ uvedl pro Reuters Dariusz Kowalczyk, odborník na asijské trhy z Crédit Agricole.
„Čína našla zlatý bod. Posílila růst, ale ten není tak silný, aby vyvolal inflační obavy. To je perfektní pro kapitálové obchody,“ uvedl pro Reuters Dariusz Kowalczyk, odborník na asijské trhy z Crédit Agricole.
• 
ZDROJ: ctk

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rekordní růst cen zaznamenávají v posledních měsících nemovitosti v Číně. Jen v průběhu posledního roku vystoupily ceny vzhůru o deset procent, v největších čínských městech však ceny realit rostou ještě mnohem rychleji.

Domy v Pekingu oproti loňsku podražily o šestnáct procent, ekonomický boom a spekulace v Šanghaji pak vyhnaly ceny tamních nemovitostí dokonce takřka o pětinu výše. Ačkoli čínská ekonomika zpomaluje, bydlení ve velkoměstech se v listopadu prodražilo nejvíce za poslední tři roky.

„Ceny domů ve velkých městech se již staly nedostupné a snahy úřadů o regulaci selhávají,“ zdůrazňuje Yao Wei, ekonom z čínské pobočky francouzského bankovního domu Société Générale.

Rychlý vzestup cen domů přispívá v Číně k růstu sociálního napětí. Za čtvereční metr domu Číňané v listopadu zaplatili v průměru 1765 amerických dolarů, což je takřka o polovinu více než průměrná cena v Česku. Objem transakcí na realitním trhu přesto v listopadu dosáhl dvouletého maxima, když se zobchodovaly domy za celkem 119 miliard dolarů.

Strmý vzestup hypoték
V rychlém růstu cen čínských realit se odráží revoluce v jejich financování. Objem poskytnutých hypoték na domy se za poslední desetiletí více než zesedminásobil. Finanční instituce v loňském roce evidovaly hypotéky za více než sedm bilionů jüanů (za více než 23 bilionů korun). Průměrné ceny domů během uplynulých deseti let vzrostly o více než 150 procent.

„Vláda pravděpodobně v příštím roce sáhne k opatřením, kterými srazí poptávku po nemovitostech,“ uvádí Donald Han z poradenské společnosti Chesterton Singapore. V úvahu prý přichází rozsáhlé daňové zatížení realit, ale také omezení nákupu nemovitostí na úvěr. Zchladit realitní trh se Čína neúspěšně snaží už léta, mnozí odborníci pak poukazují na cenovou bublinu obřích rozměrů.

Neutuchající poptávka po domech plyne z rychle rostoucí životní úrovně v Číně, kde řada rodin vlastní více než jeden dům, stejně jako spekulativním nákupům investorů. K růstu cen však přispívají také lokální vlády. Podle čínského listu Global Times jsou totiž rozpočty místních vlád velmi silně závislé na příjmech z prodeje pozemků.

Rychleji než v Číně rostou ceny realit jen v Dubaji. Domy zde oproti loňsku podražily o 22 procent. Podle listopadového průzkumu agentury Reuters očekávají realitní experti růst cen čínských realit i v příštím roce.