Čistý zisk stavební firmy Colas CZ se loni snížil o skoro dvacet milionů korun | E15.cz

Čistý zisk stavební firmy Colas CZ se loni snížil o skoro dvacet milionů korun

Výroba firmy Colas
Výroba firmy Colas
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Čistý zisk stavební společnosti Colas CZ se loni snížil na 19,4 milionu korun z předloňských 129,6 milionu korun. Tehdy byl nejvyšší od roku 2004. Tržby firmy meziročně klesly o 28,7 procenta na 3,2 miliardy korun.

"I přes menší objem provedených prací v první polovině roku a nepříznivý vývoj stavebního trhu v porovnání s předchozím rokem dokázala společnost efektivně využít své kapacity a dosáhnout plánované ziskovosti," uvedla firma ve zprávě. České stavebnictví loni meziročně kleslo o 5,9 procenta, inženýrské stavitelství téměř o 16 procent.

Colas CZ se loni podílel na opravách dálnice D1 poblíž Brna. Z regionálních zakázek byla největší stavba obchvatu mezi obcemi Pelhřimov, Ondřejov a Božejov v Jihočeském kraji nebo rekonstrukce Žďákovského mostu nad Orlickou přehradou na Písecku. Firma loni investovala přes 148 milionů korun především do obnovy stavební mechanizace a technologických zařízení lomů a obaloven.

Téměř tři čtvrtiny tržeb připadaly na stavební výrobu, 12 procent tvořil prodej asfaltových směsí. Většinu tržeb měl Colas CZ v Česku. Podíl zahraničí meziročně klesl o zhruba tři procentní body na 4,2 procenta. Nejvíce patřilo Slovensku a Maďarsku.

Společnost Colas CZ je součástí francouzské skupiny Colas, která působí ve více než 50 zemích světa. Loni v ČR zaměstnávala 766 lidí, téměř stejně jako v roce 2015.

Z velkých stavebních společností zveřejnily své výsledky za loňský rok Metrostav, Skanska ČR a Slovensko, Eurovia, Hochtief CZ a Strabag. Podle výše tržeb byl lídrem trhu Metrostav, meziročně mu tržby klesly o 8,6 procenta na 17,6 miliardy korun. Čistý zisk firma meziročně zvýšila o 9,7 procenta na 495,6 milionu korun.

Autor: ČTK