Deloitte: Česko má nejdražší nové byty ve střední Evropě | e15.cz

Deloitte: Česko má nejdražší nové byty ve střední Evropě

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: 7 Dominik Bachurek

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ceny nových bytů v Česku se průměrně pohybují kolem 1186 eur, což je 32 556 korun za metr čtvereční. Je to nejvíce ze zemí v regionu. Nejlevnější byty jsou v Maďarsku, kde metr čtvereční vyjde na 25 172 korun. Vyplývá to z aktuálních výsledků studie společnosti Deloitte s názvem Property Index, která analyzovala vývoj cen nemovitostí a rezidenčních trhů v 14 zemích Evropy, Ruska a Izraele.

Vůbec nejdražší byty jsou ve Velké Británii a Francii, kde ceny nových dosahují téměř 4000 eur, tedy 109 800 korun za metr čtvereční.

Cenu bytů výrazně ovlivňuje jeho lokalita, vůbec nejdražší jsou v hlavních městech. „Například ceny bytů v Praze převyšují republikový průměr více než dvojnásobně - podobně jako v Hamburku, Londýně nebo Paříži,“ řekla partnerka Deloitte Diana Rádl Rogerová, která je odpovědná za odvětví nemovitostí ve střední Evropě.

Praha je dražší i v porovnání s okolními hlavními městy. „V Praze ceny nových rezidenčních nemovitostí převyšují ty ve Varšavě o 750 eur, což je 20 587 korun za metr čtvereční a jsou srovnatelné například se španělským Madridem, kde došlo v posledních letech na rezidenčním trhu ke značnému ochlazení,“ dodala Rádl Rogerová.

Nejdražšími městy jsou Londýn a Paříž

Někde jsou rozdíly ještě větší. Například Mnichov, který je nejdražším německým městem z hlediska pořízení rezidenční nemovitosti, vykázal loni průměrnou cenu 5600 eur, tedy 153 720 korun za metr čtvereční. Společně s Moskvou, kde se cena nových bytů pohybuje na 115 290 korun za metr čtvereční, překračují průměr cen v dané zemi více než trojnásobně.

Nejdražšími městy v Evropě jsou Londýn a Paříž. Průměrná cena za pořízení bytu v blízkosti centra Londýna se pohybuje přes 274 500 korun za metr čtvereční. V Paříži průměrné tržní ceny starších bytů dosáhly 223 443 korun za metr čtvereční. Na opačné straně cenového spektra byly Budapešť, Lisabon a Varšava. Staly se tak nejlevnějšími hlavními městy v roce 2013.

Ceny nemovitostí vykazují pozvolný růst

Jan Horčička: Kvalita nového bydlení výrazně upadla

Autor: ČTK
Newslettery