Finep nabídne družstevní byty, začíná na Proseku | E15.cz

Finep nabídne družstevní byty, začíná na Proseku

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: 7 Dominik Bachurek

Denisa Novotná

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Společnost Finep se jako první velký rezidenční developer pustí do výstavby družstevních bytů. Reaguje tak na nadále oslabenou poptávku po novém vlastnickém bydlení. „Rozhodli jsme se segment družstevního bydlení otestovat. Vidíme příležitost, jak rozšířit skupinu zákazníků, které jsme schopni oslovit,“ řekl deníku E15 finanční ředitel Finepu Štěpán Havlas.

Developer se spojil se zkušeným bytovým družstvem SBD Praha. „Společně založíme nové družstvo Habr pro bytový dům na Proseku. Lidé si budou kupovat družstevní podíly na jednotlivé byty, kterých bude v tomto projektu dvaašedesát,“ upřesnil Havlas.Člen družstva uhradí čtvrtinu pořizovací ceny bytu, zbývající část bude splácet prostřednictvím družstva a měsíčního nájemného formou anuitních splátek úvěru družstva po dobu třiadvaceti let.

Segment družstevního bydlení začínají objevovat i banky. „Letos jsme zatím financovali šest nových developerských projektů, které jsou už ve výstavbě, a šest projektů v přípravě,“ informoval mluvčí České spořitelny Jan Holinka.Výhodou pro banky může být lepší přístup k zástavě, pokud se družstevníci dostanou do problémů se splácením, než v případě klasického financování hypotékou. Člen družstva není příjemcem úvěru, a tedy ani dlužníkem.

V uplynulých dvou desetiletích se družstva soustředila hlavně na správu staršího bytového fondu než na novou výstavbu. „V době, kdy se byty v novostavbách hůř prodávají, protože lidé šetří, hledají developeři nové cesty prodeje, které ulehčí život zákazníkovi. V praxi se tak paradoxně vracíme do éry sedmdesátých a osmdesátých let, kdy se ve velkém stavěly družstevní byty, stejně jako ve dvacátých letech minulého století,“ vysvětluje Alex Veselý z developerské firmy Trikaya, která staví družstevní byty v Ostravě. „Podíl družstevního bydlení u nových staveb je aktuálně na českém trhu malý, v jednotkách procent, poslední dva roky však rychle roste,“ dodává Veselý.

Finep se kromě bytového domu na Proseku, jehož výstavba má začít příští rok, pokouší udat jako družstevní také byty, určené původně k prodeji do osobního vlastnictví. „Družstvům nabízíme i skupiny bytů ve stávajících projektech,“ potvrdila mluvčí developera Petra Kopecká.

Autor: Denisa Novotná
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.