Hypotéka bez doložených příjmů? Brit rozjíždí byznys přes Prahu | E15.cz

Hypotéka bez doložených příjmů? Brit rozjíždí byznys přes Prahu

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na britský finanční trh se má díky Česku vrátit staronový produkt, a to hypotéka přes internet bez ověřených příjmů žadatele. Projekt, který už jednou britskému podnikateli Graemeovi Wingateovi zarazil britský regulátor FCA, tento týden znovu ožívá. Obchodník totiž obešel ostrovní legislativu tím, že sídlo byznysu přestěhoval do Prahy. Odtud také hodlá hypotéky nabízet na britském trhu.

Jak uvádí britský deník Sunday Times, Wingate hodlá z Prahy nabízet hypotéky do výše půl miliónu liber, kterými Britům nabídne financování 85 procent nakupované nemovitosti, a s úrokem zhruba o dva procentní body převyšujícími standard na trhu klasických žadatelů s ověřenými příjmy a poplatkem šesti set liber.

Produkt se podle deníku v Británii těšil před loňským zákazem FCA značné popularitě. V současnosti platí pro britské věřitele pravidlo, že bez ověření příjmů nesmí zájemcům hypotéku poskytnout.

„Máme podporu z celé Británie a na neoficiálním seznamu čekatelů asi 80 jmen. Existuje spousta bohatších lidí, kteří prostě nezapadnou do kritérií bank a jsou trestáni vysokými úroky,“ řekl Wingate pro Sunday Times s tím, že tento typ hypoték byl populární v řadách klientů s obtížněji prokazovanými příjmy, jako například mezi živnostníky. „Spousta lidí si ani neuvědomuje, jak jednoduché je FCA obejít,“ dodal Wingate v kritické narážce na stav ostrovní regulace finančního sektoru.

Wingate dříve provozoval půjčkový server Quick Loans, který na podzim v roce 2014 zavřel s odvoláním na hromadící se administrativní a regulatorní překážky v podnikání.