Ivana Tykač se vrací do hry o kasárna v Karlíně | E15.cz

Ivana Tykač se vrací do hry o kasárna v Karlíně

kasárna Jana Žižky v pražském Karlíně
kasárna Jana Žižky v pražském Karlíně
• 
ZDROJ: ctk

Pavel OttoDaniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pokud vše půjde dobře, může se podnikatelka Ivana Tykač začátkem června znovu přihlásit do tendru na koupi bývalých kasáren Jana Žižky v pražském Karlíně. Tedy do soutěže, kterou už jednou vyhrála, ale nový ministr obrany Martin Stropnický (ANO) ji krátce po nástupu do funkce v únoru zrušil.

Vyhlášení nového tendru v první polovině června ještě podle mluvčího ministerstva Jana Pejška závisí na tom, zda ministerstvo do té doby dostane dva nové cenové posudky k největšímu prodeji majetku vojáků posledních let. „Budeme rádi, když se do tendru přihlásí i paní Tykač,“ říká nyní mluvčí Pejšek.

Stropnický přitom první soutěž zrušil s odůvodněním, že do ní investorka přihlásila dvě firmy. Každá ovšem nabízela jiný projekt. Mimo jiné šlo o vysokoškolský kampus. Když se však manželka miliardáře Pavla Tykače setkala v březnu se Stropnického náměstkem Jiřím Borovcem, dozvěděla se, že věc se má jinak.

„Zástupci ministerstva potvrdili, že firmy Griva Art a Netal neporušily podmínky výběrového řízení, a tudíž zrušení výběrového řízení nemělo žádnou souvislost s jejich účastí v něm,“ sdělil mediální zástupce podnikatelky Josef Vojta. Obě firmy Ivany Tykač teď zvažují, že se do nové soutěže opět přihlásí.

Kupující musí akceptovat stav objektu

Investorka odmítla i spekulace, že podle podmínek prvního tendru měly být z původní kupní ceny 600 milionů korun škrtnuty až dvě třetiny v neprospěch státu, pokud se ukáže, že například střechy či rozvody kasáren jsou v havarijním stavu.

„Jde o nepravdivou informaci. Soutěžní podmínky jednoznačně zavazovaly kupujícího akceptovat bez výhrad stavební stav kasáren, tedy i případný havarijní stav střechy jde jednoznačně k tíži kupujícího. Podmínky navíc na kupujícího přenášely i povinnost uhradit případné pyrotechnické a ekologické zátěže,“ řekl zástupce Tykačové.

Soutěž z doby Picka

První soutěž vyhlásilo ministerstvo obrany ještě pod vedením nestraníka Vlastimila Picka v listopadu 2013. Minimální kupní cena tehdy byla stanovena na 581 milionů korun. Ivana Tykač nabídla 589 milionů. Po zrušení tendru se ale objevily dohady, že cena historického objektu z 19. století je vyšší. Právě proto teď Stropnický hledá znalce, kteří další dva nové posudky vypracují. Hotové mají být do konce května.

Předchozí posudek přišel úřad na 300 tisíc korun. V podobných řádech se bude pohybovat i nové ocenění. Rezort obrany si původně vyhradil právo kasárna prodat i v případě, kdy se přihlásí jen jeden zájemce. Byli nakonec tři, z nichž dva byly společnosti Ivany Tykač.