Jako před krizí. Levné hypotéky tlačily realitní trh vzhůru | E15.cz

Jako před krizí. Levné hypotéky tlačily realitní trh vzhůru

Praha (ilustrační foto)
Praha (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY-NC-ND 2.0: mrholle via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Historicky nejnižší úroky u hypotečních úvěrů v letošním roce a nízké ceny bytů a domů vedly k oživení realitního trhu v Česku. Uvedli to zástupci realitních kanceláří. Zájem o koupi nemovitosti podle nich bude vyšší i v příštím roce.

„Realitní trh v letošním roce jednoznačně ovlivnily historicky nejnižší úrokové sazby hypoték. Díky nim se dostaly výše měsíčních splátek hypoték pod úroveň ceny pronájmů. Lidé si uvědomují, že v současné době je nejideálnější doba pro koupi bytů, a to i díky poměrně velké nabídce bytů, která drží ceny na rozumné úrovni,“ řekl generální ředitel Century 21 Lubomír Milek.

Tyto dva faktory byly letos rozhodující i podle obchodního ředitele RK Sting Michala Kresty. „Na realitním trhu je znát oživení zájmu o koupi nemovitosti, zčásti způsobené poklesem cen nemovitostí na atraktivní úroveň a zčásti stále klesajícími úroky u hypotečních úvěrů,“ uvedl.

Ředitel společnosti Lexxus Peter Višňovský přidal další důvody, proč poptávka po nemovitostech letos rostla. „Oživení je způsobeno akumulováním poptávky za 'mrtvé' krizové období padajících cen nemovitostí, kdy se trh značně přibrzdil,“ upozornil Višňovský.

Pád skončil

Generální ředitel Maxima Reality Vladimír Zuzák upozornil na velký zájem kupujících. „V průměru se dá mluvit o tom, že se poptávka vyrovnala nabídce, nebo ji někde i mírně převýšila, podobně jako tomu bývalo před ekonomickou krizí,“ řekl.

Podle výkonného ředitele Re/Max Hanuše Němečka český realitní trh letos definitivně ukončil fázi propadu. „Ceny nemovitostí ve vybraných lokalitách rostou, v ostatních alespoň stagnují. Nízké úrokové sazby a rozumné ceny nemovitostí zvyšují poptávku a lidé, kteří delší dobu odkládali rozhodnutí investovat do nemovitosti tak nyní činí,“ uvedl.

Půda letí

Letos realitní kanceláře zaznamenaly i větší zájem o zemědělskou půdu. „Pokud cena není přemrštěná, je možné najít kupce velmi rychle, jak na velké celky v řádech desítek hektarů, tak roztroušené části s výměrami do jednoho hektaru,“ řekl Kresta.

Lidé se více zajímají i o jiné typy půdy. „Kromě zemědělské půdy jsme zaznamenali zvýšenou poptávku i po lesních porostech či rybnících. Někteří naši makléři v síti se vyloženě specializují na tento nemovitostní segment,“ doplnil ředitel Century 21 Milek.

Generální sekretář Asociace realitních kanceláří ČR Jan Borůvka optimismus kolegů mírní, podle něj nebyl letošní rok nikterak průlomovým. „V rámci prodejů nové výstavby zaznamenáváme mírný růst cen, což možná není nejlepší zpráva pro kupující, ale signalizuje nám to 'ozdravovaní' realitních obchodů,“ podotkl. Za pozitivní označil to, že se kupující více zajímají o nemovitosti energeticky úsporné a část z nich je ochotna si za ně připlácet.

Další dobrý rok

Pozitivní vývoj by měl podle zástupců realitních kanceláří pokračovat i v roce 2015. „Co se týče budoucího roku, jsem veskrze optimista. Protože se nebojím, že by došlo ke skokovému zdražení hypotečních úvěrů, dá se očekávat, že ještě příští rok bude velmi příznivá doba pro investice do nemovitostí. To se na trhu projeví vyšší poptávkou a pozvolným růstem cen nemovitostí napříč trhem,“ očekává Němeček.

Zuzák však upozorňuje na avizovanou snahu České národní banky více regulovat stoprocentní hypotéky či zavedení takzvaného hypotečního stropu, což by mohlo ovlivnit zájem kupujících bez vlastních zdrojů. „Ale naše zkušenosti spíše ukazují na to, že kupující budou chybějící prostředky shánět z jiných typů úvěrů, od koupě je to neodradí,“ dodal.

Autor: ČTK
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.