Král realit Vítek zvýšil v pololetí tržby i čistý zisk | E15.cz

Král realit Vítek zvýšil v pololetí tržby i čistý zisk

Radovan Vítek
Radovan Vítek
• 
ZDROJ: CTK/Sulova Katerina

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Miliardář Radovan Vítek má za sebou úspěšné pololetí. Jeho realitní skupina CPI v letošním první polovině roku zvýšila tržby z pronájmu o osm procent na 1,55 miliardy korun. V čistém Vítek vydělal 898 milionů korun, což je dva a půlkrát lepší výsledek než před rokem, zjistil server E15.cz z pololetní zprávy skupiny.

V případě provozního zisku ale už výsledek tak slavný nebyl. Snížil se o sedm procent na 1,13 miliardy korun.Za poklesem je hlavně výrazný růst provozních nákladů vynucených investicemi do oprav nemovitostí. CPI rovněž odepsala 142 milionů z hodnoty blíže neurčeného developerského projektu.

O výrazné zlepšení čistého zisku se tak zasloužily hlavně Vítkovy finanční operace z poskytnutých půjček a zisku z prodeje pohledávek koupených pod nominální hodnotou.

„Výsledky hodnotíme celkově neutrálně: prudký růst čistého zisku plyne z lepší finanční úrovně, kde se výsledek podle nás nebude opakovat. Podobně však vidíme negativní přecenění na provozní úrovni jako jednorázové, a hospodaření společnosti tak vnímáme celkově jako stabilní ,“ komentoval čísla analytik společnosti Atlantik FT Pavel Ryska.

Úspěch i na francouzské Riviéře

Hodnota celkových aktiv CPI se meziročně zvýšila o 12 procent na zhruba 72 miliard korun. V případě investičního majetku narostla jeho hodnota na 59 miliard, a to i díky akvizici maďarské skupiny Ablon, jejíž nákup Vítek dokončil na začátku letošního léta. Realitní magnát se stal s 30procentním podílem také největším akcionářem developerské skupiny Orco.
Poměr dluhu skupiny k hodnotě jejího majetku činil na konci června 67 procent, což je o tři procentní body méně než v závěru loňského roku.

Kromě expanze jihovýchodním směrem si Vítek upevnil pozici také na francouzské Riviéře, kde začal prodávat luxusní apartmány. Investici do výstavby nových hotelů připravuje ve Švýcarsku. Vítkova CPI patří k největším realitním investorům v Česku. Vlastní celkem 12 600 nájemních bytů, a po společnosti RPG Byty je druhým největším poskytovatelem nájemního bydlení v tuzemsku.

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.