Nová výstavba přetěžuje infrastrukturu obcí. Developeři za to platí | E15.cz

Kvůli nové výstavbě praská infrastruktura obcí ve švech. Developeři za to platí

Daniel Novák

Developerské projekty i nová individuální výstavba zatěžují infrastrukturu obcí na hranici únosnosti. Zvláště palčivě to pociťují ve Středočeském kraji okolo Prahy a v Jihomoravském kraji poblíž Brna. Tedy v regionech s nejsilnější bytovou výstavbou v Česku. Pomalu se tam stává normou, že investoři přispívají radnicím na vylepšení infrastruktury a zařízení typu školek.

Kritická je situace například v Kladně, kde čistírna odpadních vod už nezvládá pojmout nové přípojky. Její kapacita stačí pro 70 tisíc obyvatel, které už ale Kladno má. Developeři však jen v nejbližších letech chystají projekty až pro čtyři tisíce lidí. Město proto musí investovat kolem 85 milionů korun do stavby nové čističky. 

„Stavební projekty jsou pozitivní cestou rozvoje města i okolí, ale vznikají další náklady na vodohospodářskou infrastrukturu nebo předškolní vzdělávací zařízení, které zatěžují rozpočet města. Je více než logické, aby se soukromé projekty podílely i na financování rozvoje té části města, kde se budou realizovat,“ řekl primátor Kladna Dan Jiránek (ODS). 

Kladno v souvislosti s příspěvky developerů nedávno založilo Fond rozvoje města a zveřejnilo sazby pro stavebníky. Například u postaveného bytu o 75 metrech čtverečních odvede developer do městského fondu 24 650 korun na čističku a dalších 11 600 korun na školku. 

Podobný fond založily také Říčany, další město v okolí Prahy s intenzivní výstavbou. „S rozvojem města souvisejí také náklady. Zejména na infrastrukturu dopravní, vodárenskou nebo zelenou. Musíte budovat občanskou vybavenost a udržovat ji,“ uvedl starosta Říčan Vladimír Kořen. „Náklady související s bytovým rozvojem nebo průmyslovými areály mohou šplhat v součtu k miliardovým investicím,“ dodal. 

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
fotoRoční předplatné1899 Kč
Ušetříte 489 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoČtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoMěsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
fotoDarujte roční předplatnéNáhled předplatného1899 Kč Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce
Printová verze E15
Předplatné printového deníku E15
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!