Na renovace a zateplení půjde letos z Nové zelené úsporám 1,1 miliardy | E15.cz

Na renovace a zateplení půjde letos z Nové zelené úsporám 1,1 miliardy

Na renovace a zateplení půjde letos z Nové zelené úsporám 1,1 miliardy
zateplení domů
• 
ZDROJ: E15

ČTK

V programu Nová zelená úsporám (NZÚ) bude letos k dispozici 1,1 miliardy korun. Dotace na energetické úspory, zateplení a renovace jsou určeny pro majitele rodinných domů v celé republice a obyvatele bytových domů v Praze. Program bude spuštěn 1. dubna, řekl ministr životního prostředí Richard Brabec. O tom, kolik půjde na bytové domy, se podle něj ještě jedná. Podle některých odborníků jen miliarda nestačí, podpora úspor energií by měla být výrazně vyšší.

„Předběžně počítáme pro bytovky s maximálně půl miliardou korun, zbytek by připadl na rodinné domy,“ uvedl ministr.

Program loni trval devět měsíců a na Státní fond životního prostředí došlo přes šest tisíc žádostí za 1,4 miliardy. Celkem ale bylo pro žadatele připraveno až 1,9 miliardy. Zhruba půl miliardy korun se tedy převedlo do letošního roku.

První program byl mnohem větší

Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR dlouho upozorňuje na to, že podpora v první Zelené úsporám byla mnohem vyšší. „Poukazujeme na to, že se s bytovou výstavbou a úsporami energií má zahýbat. Je zde i moment zvýšené zaměstnanosti, ekonomiky, výkonnosti stavebnictví, proto by objem neměl jít pod dvě miliardy,“ řekl prezident svazu Václav Matyáš.

Připomněl i závazky státu vůči Bruselu k energetickým úsporám a nevyčerpané evropské dotace. To, že v minulém roce zbylo až půl miliardy, považuje za důsledek špatné přípravy a neschopnosti program řídit. „Evropská komise nás v závěrech čerpání evropských peněz velice kritizuje za to, jak programy nejen na úsporu energií, ale vůbec v bytové výstavbě, máme nekoordinované a rozložené na několik ministerstev,“ tvrdí.

Také podle aliance Šance pro budovy miliarda nestačí a může se rychle vyčerpá. „Nicméně jsme rádi i tomu. Důležité jsou pro nás stabilní podmínky. Postupem času bychom chtěli, aby byl vyhlášen kontinuální program bez každoročních výzev,“ řekl mluvčí aliance Jan Charvát.

Seznam firem nebude závazný

Státní fond bude podle Brabce i letos pokračovat v trendu co nejmenší byrokratické zátěže. Slibuje rychlé vyřízení dokumentů jak na zpracování žádosti, tak i vyplacení dotace v řádech několika týdnů.

Zateplení rodinného domu bude moct oproti minulosti provést jakákoli firma, kterou si majitel vybere. Přestane být i závazný seznam dodavatelských firem a doporučených materiálů a výrobků. Oba budou pouze inspirativní. Rozšíří se možnost výběru při zadávání posudku, které budou moci kromě energetických auditorů vypracovávat i energetičtí specialisté, jichž je více.

Se zásadní změnou se podle ministerstva počítá také v zateplení čili podpoře A. Nově bude možné v rámci zateplení získat dotaci také jen na dílčí části, to znamená třeba na výměnu oken nebo střechy. Dotace by tak mohli dostat i ti, kteří nemají zrovna dost peněz, ale chtějí alespoň částečně investovat do úspor energie.

Nová zelená úsporám vyplatí 1,4 miliardy korun

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!