Nová čtvrť nebude. Ministryně potvrdila ochranu žižkovského nádraží | E15.cz

Nová čtvrť nebude. Ministryně potvrdila ochranu žižkovského nádraží

Nákladové nádraží Žižkov
Nákladové nádraží Žižkov
• 
ZDROJ: Euro Martin Pinkas

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministryně kultury Alena Hanáková definitivně potvrdila památkovou ochranu Nákladového nádraží Žižkov. O rozhodnutí dnes informoval místostarosta Prahy 3 Matěj Stropnický (ŽnS). Původně chtěl developer Sekyra Group ve spolupráci s Českými drahami budovu zbourat a v rozsáhlém areálu vybudovat novou čtvrť. Proti se ale postavily některé občanské iniciativy i žižkovská radnice.

Jan Vondryska z ministerstva kultury informace Prahy 3 nepotvrdil. Na dotaz ČTK pouze uvedl, že rozhodnutí ohledně nádraží padlo v pátek. Jak ministryně rozhodla, zveřejní úřad v úterý.

Ministryně zamítla už několikáté odvolání Českých drah a počtvrté potvrdila památkovou ochranu nádraží. Rozhodnutí tak již nelze zvrátit. Kulturní památkou se stala hlavní budova nádraží, která se skládá ze tří křídel - administrativního podél ulice Želivského a dvou křídel překladišť. Stavba z 30. let patřila podle odborníků k nejmodernějším svého druhu v Evropě jak z hlediska technologie, tak z hlediska architektury.

Nákladové nádraží Žižkov Autor:

„Zápis na seznam kulturních památek završil naše úsilí pouze v první etapě,“ uvedl Stropnický. Nyní chce radnice jednat s vlastníkem, jímž jsou České dráhy, o dalším využití areálu. „Usilovně jednám s několika organizátory dočasných projektů, které by nádraží už letos zpřístupnily veřejnosti, ale i s několika zájemci o trvalé využití,“ doplnil.

Dlouhodobě se diskutuje o tom, že by v budově nádraží mohl najít sídlo Národní filmový archiv, který má nouzové a pronajaté prostory na několika místech v Praze.

Autor: ČTK
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.