Nových obchodních center se bude stavět minimum, tvrdí developeři | E15.cz

Nových obchodních center se bude stavět minimum, tvrdí developeři

ilustrační fotom, Obchodní centrum Oáza Kladno
ilustrační fotom, Obchodní centrum Oáza Kladno
• 
ZDROJ: CEE Property Development 2

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nových obchodních center v České republice se v blízké budoucnosti bude stavět pouze minimum, trendem budou rekonstrukce a modernizace těch současných. Uvedlo to 71 procent ředitelů zhruba 40 developerských firem, které oslovila analytická společnost CEEC Research.

„Obchodní centra zastarávají. Pokud mají zůstat konkurenceschopná, je třeba do nich investovat. Je to aktuálně velké téma i pro nás, když v letošním roce začínáme s revitalizací českobudějovického nákupního centra IGY,“ uvedl Pavel Semrád ze skupiny CPI Property Group.

„Přibližně před deseti lety zažívala obchodní centra velký boom a většina jich pochází právě z té doby. Dnešní nároky trhu i nájemců se od té doby samozřejmě změnily. Proto je určitá revitalizace na místě, nemusí být ale nezbytně velká,“ dodal generální ředitel Crestylu Omar Koleilat.

Obchodní centra zastarávají. Pokud mají zůstat konkurenceschopná, je třeba do nich investovat

Podle partnera KPMG ČR Pavla Klimenta je hlavně v Praze poptávka po multifunkčních nebo úzce specializovaných objektech nasycená. A podobná situace má brzy nastat také v ostatních krajských městech. „Rekonstrukce, a opět zejména v Praze, pak budou tématem nejen u retailových, ale také u kancelářských budov. Řada z nich je v provozu 15 až 20 let a přestávají plně vyhovovat požadavkům nájemců,“ doplnil Kliment.

Požadavkům klientů u současných obchodních center nevyhovuje hlavně aktuální mix nájemců. Na stupnici od nuly do deseti, kde desítka znamená největší důvod nespokojenosti, jim ředitelé všech oslovených firem shodně přiřadili sedm bodů. Dalšími faktory, které klientům nevyhovují, jsou lokalita některých obchodních center, množství kaváren a restaurací nebo rozsah a kvalita zábavních center.

Autor: ČTK