Paříž bude mít novou dominantu, 180 metrů vysokou pyramidu | E15.cz

Paříž bude mít novou dominantu, 180 metrů vysokou pyramidu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Francouzská metropole Paříž bude mít novou dominantu. Eiffelovu a Montparnasskou věž doplní třetí velikán, mrakodrap o výšce 180 metrů, který má být ve tvaru pyramidy a získat proto název Tour Triangle (Trojúhelníková věž). Po téměř dvouleté bitvě projekt schválila pařížská radnice se souhlasem také všech městských obvodů.

Jde mimo jiné o vítězství pařížské socialistické starostky Anne Hidalgové, která loni v prosinci musela v tomto ohledu na pařížském zastupitelstvu čelit potupné porážce. Teprve po jistém přepracování projektu a přemluvení klíčových opozičních radních z řad pravice ale nakonec dostal plán zelenou.

Zároveň ale tak jde o prohru odpůrců výškových staveb v Paříži a ekologických aktivistů, kteří museli naposledy kapitulovat před více než 40 lety, kdy vyrostla Montparnasská věž vysoká 210 metrů.

Nový mrakodrap má vyrůst na jihozápadě Paříže u dálniční výpadovky Porte de Versailles v roce 2020. Investice vyjde na půl miliardy eur (více než 13,5 miliardy korun) a má zajistit 5000 nových pracovních míst.

Paříž má jinak pomálu výškových budov. Jediné jejich seskupení se tyčí ve čtvrti Beaugrenelle nedaleko Eiffelovy věže. Tento zhruba 30 let starý shluk věžáků se nepovažuje za příliš povedený a před zhruba desítkou let se nákladně renovoval. Ve čtvrti Défense, která je už pařížským předměstím, je od roku 2011 nejvyšší stavbou 231metrová kancelářská budova Tour First.

Autor: ČTK