Praha může žádat odškodné za požár Průmyslového paláce, řekl soud | E15.cz

Praha může žádat odškodné za požár Průmyslového paláce, řekl soud

Průmyslový palác
Průmyslový palác
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Praha může žádat po společnosti Incheba odškodnění za zničené levé křídlo Průmyslového paláce, rozhodl o tom pravomocně Městský soud v Praze v odvolacím jednání. Památku zničil v roce 2008 požár. Praha již dříve vyčíslila škodu na více než jednu miliardu korun.

Soud nyní řešil odvolání Incheby proti dubnovému rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 7, který určil možnost metropole finanční náhradu žádat. Podle dnešního verdiktu, proti němuž může ještě Incheba podat dovolání, firma pochybila v protipožární ochraně. Nárok znovu projedná obvodní soud.

Podle soudkyně Heleny Liškové také již nelze provádět další dokazování v případu, protože od požáru uplynulo několik let a místo je dávno uklizené. „Nelze přijmout jednoznačný závěr o příčinách požáru. Policie trestní stíhání proti konkrétním osobám zastavila,“ dodala. Faktem ale podle ní je, že Incheba pochybila jako pronajímatel v ochraně proti požárům a nepůsobila dostatečně preventivně na firmy, které se tehdy v paláci účastnily zdravotnické výstavy.

Projednání se nyní vrací k Obvodnímu soudu pro Prahu 7, na který se Praha obrátí s konkrétní žádostí o náhradu škody. Odhady odborníků a právníků metropole zatím hovořily o více než jedné miliardě korun.

Hlavní město žalovalo kromě Incheby také firmy Eur-med a P.A.P.S.T., které v paláci vystavovaly. Předchozí soudy ale žaloby zamítly.

Průmyslový palác, který má Incheba dlouhodobě pronajatý, zničil požár v říjnu roku 2008. Od té doby vede Praha kromě soudního sporu o náhradu škody také zatím neúspěšně i spor s pojišťovnami. Dobudování památky bude podle dřívějších odhadů magistrátu stát asi 1,5 miliardy korun.

Policie přišla po vyšetřování se závěrem, že příčinou hoření byly zapomenuté věci na zapnutém elektrickém vařiči v jednom ze stánků.

Autor: ČTK
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.