Pražský Grand hotel Evropa koupila firma ze skupiny Julius Meinl | e15.cz

Pražský Grand hotel Evropa koupila firma ze skupiny Julius Meinl

Grand Hotel Evropa
Grand Hotel Evropa
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Secesní Grand hotel Evropa na pražském Václavském náměstí od podnikatele Václava Skaly koupila firma, která spadá do rakouské skupiny Julius Meinl. Součástí prodeje hotelu známého dříve pod jménem Šroubek je vedle památkově chráněné stavby i projekt na dostavbu do vnitrobloku. Cena transakce nebyla zveřejněna. Napsaly to dnes Hospodářské noviny (HN).

Hotel je nyní zavřený a jeho historickou část čeká rekonstrukce. Ve vnitrobloku má zároveň vzniknout nová budova. Předpokládaný termín otevření hotelu po opravě je rok 2019, píše deník. Do provozu se vrátí jako pětihvězdičkový, řekla HN Nadine Gillesová, ředitelka developerské společnosti Prague Prime Home Management spadající pod rodinnou firmu Julius Meinl a také jednatelka společnosti Vaclavske 25, která je oficiálním majitelem budovy. Hotel má provozovat řetězec světově renomované značky, který bude nový na českém trhu.

Společnost Vaclavske 25 do projektu hodlá investovat stovky milionů korun. Hlavní stavební práce plánuje investor podle Gillesové zahájit ve druhé polovině letošního roku. Díky přístavbě se počet pokojů rozroste z 90 přibližně na 160, přibudou konferenční prostory pro 210 lidí, wellness a v nejvyšším podlaží panoramatická restaurace s terasou. Devítipatrovou přístavbu ve tvaru oválu v minulosti kritizovalo občanské sdružení Klub Za starou Prahu.

Hotel byl postaven v roce 1872 architektem Josefem Schulzem v novorenesančním slohu. Po přestavbě v roce 1889 byl v letech 1903 až 1905 přebudován ve stylu geometrické secese. Roku 1924 hotel koupil restauratér Karel Šroubek, po němž pak nesl jméno.

Hotel byl před válkou známý po celém světě díky své secesní výzdobě i pro svou vyhlášenou kuchyni a prvotřídní služby. Tehdy v něm sídlil britský obchodník Nicholas Winton, který odtud řídil záchranu židovských dětí před nacismem. V roce 1951 byl hotel znárodněn a přejmenován na Grand hotel Evropa. Po roce 1989 byl restituován.

Autor: ČTK

Nejčtenější

Newslettery