Rezidenční developeři se proměňují na holdingy | E15.cz

Rezidenční developeři se proměňují na holdingy

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: 7 Dominik Bachurek

dna

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Největší rezidenční developeři mění svoji strukturu. Po firmě Central Group, která změnu provedla letos na jaře, se nyní rozhodl vytvořit holding další developer z tuzemské velké čtyřky Ekospol. Na rozdíl od lídra trhu Central Group Dušana Kunovského, který přesouvá sídlo na Kypr, zůstane firma Ekospol vlastněná manžely Evženem a Janou Korcovými v Česku.

Transformaci firmy Central Group, kterou kromě mateřské společnosti tvoří přes 30 dceřiných firem a investiční fond, Kunovský zdůvodnil zjednodušením kapitálové struktury. Mateřská společnost se mění na servisní zázemí pro dceřiné společnosti a investiční fond.

Korec vysvětlil změnu na holding kromě efektivnějšího nakládání s volným kapitálem možnostmi pružněji reagovat na změny trhu. Ve finančním roce, končícím letos v březnu, firma podle výroční zprávy ztrojnásobila čistý zisk na 53,4 milionu korun, výnosy vzrostly o 60 procent na 477 milionů korun.

Holdingovou strukturu má už několik let stavitel bytů a kanceláří Finep. Jak ukazují nekonsolidované výsledky z výroční zprávy, odepsal loni Finep zhruba miliardu korun z dlouhodobých finančních aktiv a skončil opět v červených číslech.

Odepsaná částka představuje 21 procent z pořizovacích cen. Bez ohledu na odpisy byl Finep Holding v zisku 123 milionů korun. Výroční zpráva připouští, že vzhledem k dalšímu vývoji ekonomiky může dojít k dalšímu znehodnocení majetku.

Autor: dna