ŘSD vypsalo zpožděné tendry na opravu dalších úseků D1. Za dvě miliardy | E15.cz

ŘSD vypsalo zpožděné tendry na opravu dalších úseků D1. Za dvě miliardy

Rekonstrukce dálnice D1 u sjezdu na Jihlavu
Rekonstrukce dálnice D1 u sjezdu na Jihlavu
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na dvě miliardy korun by měly vyjít opravy dalších tří úseků dálnice D1, na jejichž rekonstrukci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nyní vypsalo veřejné zakázky. Kvůli zpožděním se zahájením tendru, které způsobila mimo jiné i námitka ekologického hnutí Děti Země, začnou stavební práce nejdříve příští rok na jaře.

Soutěže se týkají staveb mezi Měřínem a Velkým Meziříčím, Hvězdonicemi a Ostředkem a mezi Ostrovačicemi a Kývalkou. Děti Země podaly koncem února rozklad proti stavebním povolením na první dva jmenované úseky. Podle šéfa hnutí Miroslava Patrika organizaci vadí, že se u plánovaného rozšíření dálnice neprojednával dopad stavby na životní prostředí.

Aby bylo možné v přípravách stavby dále pokračovat, udělil začátkem června ministr dopravy Antonín Prachař ŘSD výjimku, podle které může soutěže na stavby vyhlásit i bez stavebního povolení. Ředitelství silnic tehdy uvedlo, že soutěže vypíše ještě do konce června, což ale neučinilo.

Přesluhující dálnice
Nejvytíženější tuzemská dálnice je zhruba deset let za svou životností. Celá oprava mezi Mirošovicemi na 21. kilometru a Kývalkou na 182. kilometru by podle odhadů ministerstva mohla stát asi 14 miliard korun. Vloni ředitelství silnic zahájilo modernizaci prvních čtyř úseků, které by měly být podle harmonogramu dokončeny letos. Úsek mezi Lhotkou a Velkou Bíteší se ale v termínu téměř jistě dokončit nepodaří.

„Kvůli stížnosti Dětí Země muselo ministerstvo dopravy obeslat účastníky stavebního řízení, aby původní rozhodnutí přezkoumaly,“ uvedl mluvčí resortu Tomáš Neřold.

Většinu vyjádření už úřad podle něj k dispozici má a v zásadě prý potvrzují předchozí rozhodnutí, a tím i souhlas se stavebním povolením. Úřad dosud stále čeká na vyjádření ministerstev vnitra a zdravotnictví. Až je dostane, bude o povoleních rozhodovat rozkladová komise ministra dopravy.

Autor: ČTK, vag