Soud: Plzeň nemusí zaplatit developerovi Amádeus náhradu škody

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: CC BY-NC-ND 2.0: Penn State via Flickr

Plzeň nemusí platit firmě Amádeus 1,85 miliardy korun jako náhradu škody za neuskutečněný projekt. Developer se v letech 2008 až 2014 neúspěšně snažil v centru Plzně postavit obří obchodní centrum. Rozhodl o tom dnes plzeňský městský soud. Obě strany sporu si ponechaly lhůtu na odvolání.

„Žalobci (Amádeus) se v řízení nepodařilo prokázat, že by žalovaný (město) jakýmkoli způsobem jednal protiprávně, tedy, jak žalobce tvrdil, že se žalovaný dopustil porušení nájemní smlouvy, že jednal v rozporu s dobrými mravy, že porušil nějakou předsmluvní právní povinnost a jednal například nepoctivě,“ řekl soudce Lukáš Ludvík.

Podle něj bylo dokazování provedeno ve velkém rozsahu, asi 140 písemných příloh k žalobě, výslechy svědků a znalce. Podle soudu Amádeus nikdy neprokázal, že splnil regulační podmínky města pro zastavění území, k čemuž se zavázal ve smlouvě na pronájem okrajových městských pozemků. Soud také přiznal městu právo na náhradu nákladů řízení.

Plzeňané před třemi lety v referendu multifunkční komplex Corso Americká za 2,5 miliardy korun odmítli. Výsledky referenda zavázaly město, aby podniklo všechny kroky proti stavbě. Developer podal loni v lednu na město žalobu. Domáhal se náhrady škody za zmařený projekt a ušlý zisk. Soud začal loni v září. Plzeň tvrdila, že se město nedopustilo ničeho, čím by developera poškodilo.

Amádeus, který loni v lednu oznámil, že s projektem končí kvůli odmítavému postoji města, koncem loňského prosince uvedl, že chce komplex opět stavět. Primátor potvrdil, že firma opět požádala stavební úřad o územní rozhodnutí a tento proces běží. Podle radnice je ale nový projekt v podstatě totožný s původním.

Primátor: Zastupitelé vždy rozhodovali dobře

„Ukázalo se tím, že zastupitelé rozhodovali vždy dobře,“ řekl po verdiktu primátor. Plzeň by chtěla, aby se pozemek po zbouraném domu kultury zastavěl v duchu referenda i regulačních podmínek.

„Máme na to jasný názor v podobě dvou studií. Území patří k nejcennějším v Plzni,“ uvedl. Primátor by tam rád viděl živý bulvár s volnočasovými aktivitami, byty a obchody. „Jsme připraveni s každým investorem jednat. I s firmou Amádeus, pakliže upraví projekt, jak to chtěli naše studie i občané. Takto to bude zakotveno i v novém územním plánu,“ dodal.

„Amádeus počká na analýzu prvoinstančního výroku soudu a na doporučení svých právníků,“ řekl mediální zástupce Amádeus Real Karel Samec. Podle něj společnost vždy chtěla pokračovat v přípravě stavby multifunkčního objektu. Amádeus očekává, že město nebude bránit investorovi ve výstavbě centra na jeho vlastních pozemcích. „Věříme, že se to potvrdí v novém územním řízení. Očekáváme proto, že v příštích dnech obdržíme ze strany města potřebná souhlasná stanoviska k realizaci našeho záměru,“ uvedl.

Právní zástupce developera Vladímír Uhde u soudu uvedl, že město zúžilo problém sporu jen na neplnění regulačních podmínek, které schválilo po referendu.

„Všechny připomínky města přitom žalobce vypořádal,“ řekl. Podle právního zástupce města Daniela Hájka to ale není pravda. Dokládal to nesplněním některých z nich. Podle Uhdeho se projekt přestal městu líbit po výsledcích referenda. „Ať by investor dělal cokoliv, město by stejně projekt nepovolilo,“ dodal s tím, že město vlastně zakázalo soukromníkovi stavbu na jeho pozemcích.

„Město vždy hájilo veřejný zájem, ochranu veřejného prostoru a má na srdci urbanistickou podobu města,“ řekl Hájek. Regulační podmínky uznali znalci z oboru architektury, včetně znalce osloveného Amádeem, za přiměřené. I regulační podmínky byly podle něj vstřícným gestem k investorovi.