V Česku se letos postavilo nejvíce hal a skladů od finanční krize | E15.cz

V Česku se letos postavilo nejvíce hal a skladů od finanční krize

V Česku se letos postavilo nejvíce hal a skladů od finanční krize
Distribuční centrum Amazonu ve středočeské Dobrovízi
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Stavební firmy loni v Česku dokončily 565 700 metrů čtverečních nových průmyslových a skladových nemovitostí, meziročně zhruba o 60 procent více. Jde o nejvyšší objem nových ploch od období krize. Vyplývá to ze studie společnosti Jones Lang LaSalle (JLL) Czech Republic. Celkem bylo v Česku na konci loňského roku 5,69 milionu metrů čtverečních moderních průmyslových a skladových ploch k pronájmu.

„Stojí za povšimnutí, že jen v Praze je nyní dvojnásobně více moderních skladových a průmyslových nemovitostí nejvyšší třídy, než jich bylo před deseti lety v celé České republice,“ uvádí studie. Na Prahu připadá asi 40 procent (2,26 milionu metrů čtvrtečních), na druhé místo se na konci roku 2015 dostal Plzeňský kraj (15,5 pct), třetí je jižní Morava (15 procent).

Největším projektem dokončeným v loňském roce je budova Amazonu v průmyslovém parku Prague Airport Park I s rozlohou 133 tisíc metrů čtvrtečních. Hala DHL v CTPark Bor na Plzeňsku má jako druhá v pořadí zhruba poloviční rozlohu. Během 4. čtvrtletí bylo na trh uvedeno 17 nových projektů o rozloze 153 tisíc metrů čtverečních. Téměř polovina připadala na Plzeňský kraj.

Podíl neobsazených průmyslových a skladových ploch se na konci loňského roku snížil meziročně o 3,2 procentního bodu na 5,1 procenta, což je nejnižší hodnota od předkrizového období. „Poptávka v současnosti dramaticky převyšuje nabídku. Pokud bude tato situace pokračovat, budeme svědky dalšího snižování neobsazenosti. Největší podíl poptávek, více než jedna pětina, přišel od společností v automobilovém průmyslu,“ uvedl vedoucí industriálního oddělení JLL Harry Bannatyne.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud