VGP chystá průmyslové areály u Brna | E15.cz

VGP chystá průmyslové areály u Brna

VGP-PARK (ilustrační foto)
VGP-PARK (ilustrační foto)
• 

Denisa Novotná

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na jižní Moravu, kde se opět vzmáhá průmyslová výstavba, míří další významný developer. Tuzemská společnost VGP chystá na okraji Rajhradu svůj první projekt v regionu, který je tradiční doménou jeho konkurenta CTP Invest. Na sedmihektarovém pozemku připravuje výstavbu VGP Parku Brno. Průmyslovou zónu mají tvořit čtyři areály.

Developer chce u Rajhradu stavět ještě letos, zda už má pro své haly nájemce, ale neuvedl. V zóně nicméně počítá s výrobními elektrotechnickými provozy, lehkou strojírenskou výrobou a montážními provozy. Část hal má sloužit jako sklady. Spekulativní výstavba, tedy bez předem sjednaného nájemce, je zatím stále výjimkou. Většina poptávky po průmyslových nemovitostech pochází v poslední době od výrobních podniků.

Jih Moravy, a hlavně Brno a okolí, je s celkem víc než půl milionem metrů čtverečních hal jednou z největších lokalit logistické výstavby v Česku. Nejrozsáhlejším projektem v oblasti je brněnská Černovická terasa, kde část pozemků loni koupila od města firma CTP. „Ve výstavbě je nyní zhruba sto tisíc metrů čtverečních, což představuje polovinu veškeré aktuální logistické výstavby v České republice,“ uvedl konzultant poradenské firmy Jones Lang LaSalle Milan Korbelář.

Jižní Morava patří také k regionům s nejnižším množstvým nepronajatých ploch. To se letos pohybuje kolem pěti procent, což je téměř polovina celostátního průměru. VGP jako jedna z mála realitních firem posílila v krizi pozici na trhu. Dosud působila hlavně v okolí Prahy, severních a východních Čechách. V průmyslové zóně v Hrádku nad Nisou například staví továrnu na výrobu hygienických potřeb.

Celková investice do výrobního závodu dosáhne řádově miliard korun.
Minulý měsíc VGP oznámila, že opět chystá prodej 80procentního podílu v šesti svých areálech za zhruba 3,4 miliardy korun. Na přelomu roku už VGP prodala podíly v jiných svých parcích britskému nemovitostnímu fondu Episo v přepočtu za 7,5 miliardy korun.

Autor: Denisa Novotná