Vítek musí kvůli neprovedenému obchodu zaplatit 400 milionů | E15.cz

Vítek musí kvůli neprovedenému obchodu zaplatit 400 milionů

Radovan Vítek
Radovan Vítek
• 
ZDROJ: CTK/Sulova Katerina

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Realitní magnát a miliardář Radovan Vítek musí podle rozhodnutí arbitrážního soudu zaplatit pokutu 300 milionů korun a dalších zhruba 100 milionů na úrocích. Smluvní pokutu Vítek dostal za to, že v roce 2004 neprovedl dohodnutý obchod s pozemky na pražském Proseku. Ve svém nejnovějším vydání, které vyjde v pondělí, to píše časopis Týden.

Vítek slíbené pozemky, které vlastnil, podle Týdne neprodal kvůli tomu, že v té době měl od státního zástupce zmrazený majetek a byl ve vazbě pro podezření z kuplířství. Rozhodčí soud při Hospodářské komoře a Agrární komoře přesto Vítkovi nařídil zaplatit protistraně stamilionovou sankci.

„Uplatnění pokuty je v rozporu se zákonem a dobrými mravy,“ kritizoval rozhodnutí arbitrů Vítkův právník Tomáš Rybář, který se tomuto verdiktu hodlá bránit u tuzemských soudů. Týden ale upozornil na to, že ani podání žaloby na jeho zrušení zřejmě neumožní odložit platbu 400 milionů korun.

Pokud by nakonec Vítek soudní spor prohrál, hodlá se soudit se státem, který podle podnikatele pochybil. „Zajištění majetku bylo zrušeno jako protiprávní,“ uvedl Vítek, podle kterého byl zmrazen tak velký majetek, který neodpovídal ani tehdejším obviněním. Za škodu způsobenou nesprávným úředním postupem by tak podle Vítka měl zodpovídat stát.

Časopis Týden připomněl, že Vítek byl obviněn z přípravy obchodu se ženami v září 2004, nakonec byl ale osvobozen. Kvůli podezření si nicméně pobyl necelé dva měsíce ve vazbě.

Vítek vlastní realitní společnost Czech Property Investments, která za letošní první pololetí zvýšila meziročně čistý zisk přibližně pětinásobně na 401,1 milionu korun. Tržby firmy vzrostly na 1,03 miliardy korun ze 439,9 milionu za stejné období loňského roku.

CPI vlastní v Česku hlavně na severu Čech a na Moravě kolem 12 600 nájemních bytů. Je tak po společnosti RPG Byty Zdeňka Bakaly druhým největším poskytovatelem nájemního bydlení v zemi. Skupina CPI kontroluje a spravuje kromě bytů také stovky tisíc metrů čtverečních obchodních ploch, kolem 60 tisíc čtverečních metrů kanceláří, 17 hotelů, loni na podzim získala průmyslový areál v Brandýse nad Labem.

Autor: ČTK