Vítek prodá budovu Živnobanky čínské CEFC, ta v ní otevře evropské sídlo | E15.cz

Vítek prodá budovu Živnobanky čínské CEFC, ta v ní otevře evropské sídlo

ČTK

Developerská a investiční skupina CPI Property Group miliardáře Radovana Vítka se dohodla na prodeji budovy bývalé Živnobanky v pražské ulici Na Příkopě čínské privátní společnosti CEFC China Energy Company. Cenu budoucí transakce obě strany nezveřejnily. Největší soukromá firma v Šanghaji chce mít v budově v centru Prahy své evropské sídlo, zůstane v ní i plánované muzeum skla.

Detaily transakce včetně ceny budou předmětem konečných dohod, ty by se mohly uzavřít i v řádu dnů či týdnů. Obě společnosti však už deklarovaly, že budou spolupracovat na přípravě ZIBA Glass Experience Museum.

„Velmi si vážíme výjimečné architektury i výborného umístění, stejně jako oceňujeme unikátní atmosféru budovy, která dlouhodobě sloužila jako sídlo bankovních institucí. CEFC je finanční společností a rádi bychom na toto dědictví cenné nemovitosti navázali,“ řekl prezident CEFC Čchan Čchao-tuo. Právě Česká republika tak bude hrát významnou roli v plánované expanzi šesté největší čínské soukromé společnosti do Evropy.

„Těší nás, že si představitelé CEFC vybrali pro svoji evropskou centrálu právě Živnobanku, kam jsme si přáli najít takovou společnost, která by prostory mohla odpovídajícím způsobem využít. Důležitá je pro nás i skutečnost, že CEFC se k nám připojí jako partner pro vývoj projektu ZIBA Glass Experience Museum. Dohodu považuji za velký úspěch,“ dodal výkonný ředitel CPI Zdeněk Havelka.

CEFC China Energy Company je největší soukromou společnosti v Šanghaji a šestou největší privátní firmou v Číně. Působí především v oblasti financí, energetiky a průmyslu. Svoje zastoupení má například v USA, Velké Británii, Kanadě, Mexiku, Rusku, Spojených arabských emirátech, Indonésii, Singapuru, Jižní Koreji nebo Japonsku.

Vítkova CPI patří k největším realitním investorům v Česku. Je největším majitelem maloobchodních ploch v Česku a druhým největším poskytovatelem nájemního bydlení v tuzemsku. Vlastní také sítě hotelů Clarion či Mamaison. Loni zvýšila čistý zisk o 78 procent na 137,4 milionu eur (zhruba 3,78 miliardy korun).

Investice za 1,4 miliardy
Budova Živnobanky Na Příkopech vznikla na konci 19. století podle projektu architekta Osvalda Polívky, známého především jako spoluautora nedalekého Obecního domu. Boční průčelí budovy vedlo do Nekázanky, kam byl osazen původní portál z Nostického paláce se sochami z dílny Matyáše Bernarda Brauna z první poloviny 18. století. Budova je spojena s protějším domem můstky přes Nekázanku z roku 1909. Později byla přistavěna ještě zadní budova v Nekázance, která v letech 1927 - 28 dostala čtvrté patro podle projektu architekta Jana Žáka.
Na výzdobě Živnobanky se podíleli známí čeští umělci, mimo jiné třeba Mikoláš Aleš, Stanislav Sucharda či Max Švabinský. Dnes je dům kulturní památkou, v letech 1966 - 2005 v něm sídlilo informační středisko Pražské informační služby. CPI Property Group objekt za 890 milionů korun získala v roce 2011 od UniCredit Bank. Další půl miliardy korun vložila firma do jeho rekonstrukce a vybudování expozice.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!