Zelená úsporám potřebuje polštář, přitečou miliardy z Lesů ČR | E15.cz

Zelená úsporám potřebuje polštář, přitečou miliardy z Lesů ČR

Zelená úsporám potřebuje polštář, přitečou miliardy z Lesů ČR
zelená úsporám
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK
vag

Vláda Jiřího Rusnoka chce přesunout do programu Nová zelená úsporám jednu až dvě miliardy korun ze státního podniku Lesy ČR. Převod peněz je prý nutný pro vytvoření finančního polštáře, aby program mohl účinně fungovat. Rusnok v diskusním pořadu České televize také oprášil nápad zavést registrační pokladny.

Jiří Rusnok také řekl, že si není jistý, zda by pro přesun prostředků od Lesů ČR bylo nutné měnit zákon o státním rozpočtu. Pokud by to ale změnu zákona vyžadovalo, kabinet chce hledat cesty, aby bylo možné změnu prosadit v řádu týdnů.

Evergreen s názvem registrační pokladny

Premiér dále uvedl, že jeho kabinet se chce pokusit prosadit zákon, který by povinně zavedl registrační pokladny s fiskální pamětí. Státnímu rozpočtu by to údajně přineslo deset až 20 miliard korun, věří Rusnok, který si však vzhledem k rozložení sil ve sněmovně není jistý, zda se zákon podaří schválit.

Premiér pro zavedení registračních pokladen argumentoval příkladem večerek. Údajně jen čtyři procenta z nich odvádějí daň z přidané hodnoty. Přitom se v nich podle Rusnoka realizují obraty v řádu miliard korun.

Registrační pokladny patří mezi evergreeny české politiky. Sociální demokraté jejich zavedením hrozí dlouhá léta. Stejně jako Rusnok tvrdí, že přispějí k lepšímu výběru daní. Naopak pravicoví politici je trvale odmítají, protože v jiných zemích se prý jejich prospěšnost pro daňové inkaso nepotvrdila a jejich pořízení by neúměrně zatížilo drobné živnostníky.

Autor: ČTK, vag
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!