Rozpočtový schodek vzrostl, přesto je nejnižší za pět let | E15.cz

Rozpočtový schodek vzrostl, přesto je nejnižší za pět let

peníze
peníze
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stát letos hospodaří lépe. Alespoň to ukazují data ministerstva financí o schodku státního rozpočtu. Ten v srpnu sice stoupl na 36,2 miliardy korun z červencových 27,6 miliardy korun, loni v srpnu však deficit činil 67 miliard korun. Schodek se tak meziročně snížil o více než 30 miliard, což je nejlepší srpnový výsledek od roku 2008. Na celý letošní rok je schválen rozpočet s deficitem 100 miliard korun.

Rozpočtové přímy meziročně vzrostly o 38,4 miliardy na 665,1 miliardy korun. Podle resortu financí se na tom nejvíce podílely nedaňové a kapitálové příjmy a přijaté transfery, a to zejména příjmy z Evropské unie (o 32,9 miliardy korun).

Z daňových příjmů podpořil růst příjmů výběr daně z přidané hodnoty, který meziročně vzrostl o 14,3 miliardy na 141,8 miliardy korun. Na plánovaném růstu se nejvíce podílí novela zákona o DPH, která zvýšila obě sazby daně o procentní bod na 15 a 21 procent. V samotném srpnu meziročně vzrostlo inkaso DPH, které náleží státnímu rozpočtu, o 9,9 miliardy korun.

Jaké jsou státní příjmy z výběru DPH

Vývoj výběru DPH Autor:

Celkové výdaje 739,7 miliardy korun čerpané ke konci srpna byly o 7,6 miliardy nad úrovní stejného období roku 2012. Nejvíce peněz v rámci běžných výdajů se každoročně vynakládá na sociální dávky, především na důchody. Za osm měsíců roku bylo na sociálních dávkách vyčerpáno 317,5 miliardy korun, což znamenalo meziroční pokles o miliardu korun.

Ke konci srpna dosáhly celkové příjmy státního rozpočtu 703,5 miliardy korun, celkové výdaje 739,7miliardy a schodek hospodaření 36,2 miliard. Schodek se tak meziročně snížil o více než 30 miliard, což představuje nejlepší výsledek od roku 2008.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.