Barta z ePojištění.cz investoval miliony do českého přepravního dronu | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Barta z ePojištění.cz investoval miliony do českého přepravního dronu

Michal Tomeš

Michal Tomeš

Internetový podnikatel Jan Barta, který stojí například za projektem ePojisteni.cz, investuje 600 tisíc eur do české společnosti Zuri. Ta vyvíjí čtyřmístné bezpilotní letadlo s vertikálním vzletem (VTOL) pro osobní přepravu. 

Barta peníze do start-upu vloží skrze finanční skupiny Pale Fire Capital, která investuje především do internetových nebo mediálních projektů. Patří jí například bulvární server Extra.cz.

Peníze z investice poputují na pokračování vývoje takzvaného oktoplánu, tedy stroje s osmi elektricky poháněnými vrtulemi. Dopředný pohyb pak zajišťuje běžný turbovrtulový motor. Design Zuri kombinuje prvky helikoptéry a letadla, vývojáři slibují, že dolet dosáhne až 700 kilometrů.

Čeští investoři vsadili miliony dolarů na izraelský kryptoprojekt

„Přestože se projekt nachází stále v počáteční fázi vývoje, již nyní si lze představit řadu aplikací, které mohou z pohledu byznysu fungovat. Zajímavá je především možnost otevřít novou tržní vertikálu leteckých taxislužeb, kde by VTOL technologie dokázala nabídnout bezkonkurenční dostupnost a flexibilitu,“ říká Jan Barta.

Projekt je ve fázi úspěšného testování zmenšeného prototypu o rozpětí dva metry, následně dojde k testování autonomního pohybu. Prototyp v reálném měřítku by měl mít rozpětí asi 15 metrů. „Víme, že díky investici můžeme prototyp představit na konci příštího roku. Nyní si dokážeme zajistit technologii pro vlastní vývoj bateriových modulů a chceme také urychlit vývoj klíčových součástí letadla,“ uvádí Michal Illich, který za celým projektem stojí.

Cílem pro pokračující vývoj je v současnosti rozšíření inženýrského týmu, start-up chce získat především elektrotechniky a programátory. Start-up vznikl v roce 2017 a v současnosti pro něj pracuje sedm lidí.

Armáda pořídí bojové drony, má připravenou miliardu

Potřebujete kávu? Drony IBM to mají samy poznat a s nápojem přilétnout

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!