Potřebujete kávu? Drony IBM to mají samy poznat a s nápojem přilétnout | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Potřebujete kávu? Drony IBM to mají samy poznat a s nápojem přilétnout

Jiří Liebreich

Jiří Liebreich

Ve využití dronů vidí lukrativní byznys nejen dubajští šejci připravující autonomní letecká taxi, ale i technologové z IBM. Firma působící ve více než 170 zemích světa si proto na americkém patentovém úřadě zaregistrovala koncept speciálních malých dronů donášejících kávu.

Vize IBM spočívá v chytrých bezpilotních letounech vybavených kamerami a velmi pokročilými biometrickými senzory. Stroje by totiž měly být schopny reagovat na mávajícího zákazníka, číst emoce v jeho tváři nebo se orientovat v diáři obsluhovaných na základě uživatelské aplikace. Pokud by dotyčný souhlasil, software dronu by měl přístup k jeho dennímu programu a podle toho doručoval kávu na stůl.

Kromě mávnutí na dron počítá patent IBM i s přivoláním letounu i pomocí aplikace. V patentovém dokumentu se uvádí, že technologie může najít uplatnění jednak v kancelářích a udržet zaměstnance „čilé“, jednak v kavárnách, kterým může zvýšit prodeje.

Řízení letového provozu zvýší ochranu proti leteckým katastrofám způsobeným drony

Byť se může zdát vize IBM až příliš futuristická, server Financial Times připomíná, že to byla právě IBM, která v posledních letech vládla byznysu s výpočetní technikou, kdy prorazila například na poli laserových operací očí nebo čtení čárových kódů.

Kromě analýzy lidských emocí mají drony i vyhodnocovat, jak dlouho a jak intenzivně skupina osob diskutuje a podle toho kávu donášet. Co víc: letouny mají rozpoznat známé osobnosti a doručovat jim nápoj přednostně.

IBM však není první společností, která se byznysem s drony intenzivně zabývá. Už dříve oznámil operátor Vodafone, že vynalezl systém na detekci dronů na letištích nebo v oblasti vězeňských budov. Největší světový e-shop Amazon pak pracuje na systému donášek pomocí bezpilotních letounů.

Ukázka z patentového dokumentu:

Ukázka z patentového dokumentuUkázka z patentového dokumentuAutor: IBM

Drony proti kokainu. Kolumbijská policie testuje letouny k likvidování plantáží s kokou

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!