On-line sekáč Vinted se stal první litevským jednorožcem | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Litva má prvního start-upového jednorožce. On-line second hand Vinted funguje i v Česku

Michal Šenk

Michal Šenk

Litevská společnost Vinted, která působí na řadě evropských trzích včetně Česka, získala novou investici ve výší 128 milionů eur. Ta firmu oceňuje na celkovou víc než miliardu eur a číní tak z Vinted vůbec prvního takzvaného jednorožce, jakého kdy Litva měla. On-line obchod s použitým oblečením dosáhl loni rekordních tržeb, skončil ale ve výrazné ztrátě.

Tržby Vinted se v roce 2018 meziročně ztrojnásobily na 33 milionů eur, ztráta se přitom zečtyřnásobila na 42 milionů eur, napsala agentura Bloomberg. I tak je tento start-up sídlící v hlavním městě Litvy Vilniusu atraktivní pro investory.

„Jsme přesvědčeni o tom, že náš byznysmodel funguje, je pro lidi užitečný a může být v budoucnu ziskový,“ tvrdí ředitel Vinted Thomas Plantenga. Ztráty posledních let byly podle managementu způsobeny výdaji na marketing.

Jan Řežáb: Mysleli jsme si, že delší než šestihodinové porady neexistují

V novém investičním kole se k podpoře Vinted přihlásily fondy Lightspeed Venture Partners, Sprints Capital, Insight Venture Partners, Burda Principal Investments a fond Accel, který je investorem například i českého start-upu Jana Řežába Time is Limited.

V Evropě je nyní zhruba stovka firem, jejichž valuace přesahuje hranici miliardy dolarů. Ta se obecně považuje jako symbolická a firmy, které se přes ni dostanou, bývají označovány jako jednorožci. Z Česka byl za takový podnik považován například výrobce antivirového software AVG. Tato firma se od roku 2016 spojila s další českou oborovou firmou Avast. Nejvíc jednorožců je v Evropě ve Spojeném království, v Německu nebo v Nizozemsku. 

Nápady nepatří do šuplíku. Czech Startup Platform chce pomoci začínajícím podnikatelům

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!