On-line sekáč Vinted se stal první litevským jednorožcem | E15.cz

Litva má prvního start-upového jednorožce. On-line second hand Vinted funguje i v Česku

Michal Šenk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Litevská společnost Vinted, která působí na řadě evropských trzích včetně Česka, získala novou investici ve výší 128 milionů eur. Ta firmu oceňuje na celkovou víc než miliardu eur a číní tak z Vinted vůbec prvního takzvaného jednorožce, jakého kdy Litva měla. On-line obchod s použitým oblečením dosáhl loni rekordních tržeb, skončil ale ve výrazné ztrátě.

Tržby Vinted se v roce 2018 meziročně ztrojnásobily na 33 milionů eur, ztráta se přitom zečtyřnásobila na 42 milionů eur, napsala agentura Bloomberg. I tak je tento start-up sídlící v hlavním městě Litvy Vilniusu atraktivní pro investory.

„Jsme přesvědčeni o tom, že náš byznysmodel funguje, je pro lidi užitečný a může být v budoucnu ziskový,“ tvrdí ředitel Vinted Thomas Plantenga. Ztráty posledních let byly podle managementu způsobeny výdaji na marketing.

V novém investičním kole se k podpoře Vinted přihlásily fondy Lightspeed Venture Partners, Sprints Capital, Insight Venture Partners, Burda Principal Investments a fond Accel, který je investorem například i českého start-upu Jana Řežába Time is Limited.

V Evropě je nyní zhruba stovka firem, jejichž valuace přesahuje hranici miliardy dolarů. Ta se obecně považuje jako symbolická a firmy, které se přes ni dostanou, bývají označovány jako jednorožci. Z Česka byl za takový podnik považován například výrobce antivirového software AVG. Tato firma se od roku 2016 spojila s další českou oborovou firmou Avast. Nejvíc jednorožců je v Evropě ve Spojeném království, v Německu nebo v Nizozemsku. 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah