Americká komise rozhodla: Xbox patent Motoroly neporušil | E15.cz

Americká komise rozhodla: Xbox patent Motoroly neporušil

Americká komise rozhodla: Xbox patent Motoroly neporušil
Xbox
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Oblíbená herní konzole Xbox firmy Microsoft neporušila patent, který vlastní firma Motorola Mobility, dceřiná společnost internetového gigantu Google. Oznámila to v noci na dnešek americká Komise pro mezinárodní obchod (ITC). Spor kvůli Xboxu je součástí širší patentové války kvůli chytrým telefonům mezi Applem, Microsoftem a výrobci mobilních telefonů používajících operační systém Android firmy Google. Mezi ty patří i Motorola Mobility.

Motorola původně obvinila Microsoft, že porušil až pět jejích patentů. Stížnost podala v roce 2010. Spor, o kterém dnes rozhodla ITC, se týkal patentu, který umožňuje přístrojům mobilní komunikaci na krátkou vzdálenost.

„Je to vítězství pro zákazníky Xboxu a potvrzuje náš názor, že Google neměl žádný důvod pro blokování našich produktů,“ uvádí se v prohlášení Microsoftu. Pokud by ITC zjistila, že Microsoft porušil patent, mohla by zakázat dovoz Xboxu do USA.

Motorolu rozhodnutí zklamalo a zvažuje další možnosti, oznámil v prohlášení mluvčí firmy.

Soudce ITC rozhodl o tom, že Microsoft patent neporušil, již v březnu a doporučil, aby spor byl ukončen. ITC v noci na dnešek jeho doporučení potvrdila.

Technologické firmy utrácejí miliardy dolarů za nákup patentů. Ještě více peněz však vydávají za soudní spory po celém světě kvůli porušování patentů.

Případ Xbox zažil od svého podání v roce 2010 mnoho zvratů. V dubnu 2012 soudce ITC David Shaw v předběžném rozhodnutí oznámil, že Microsoft porušil čtyři patenty, pátý však ne. Místo rozhodnutí případu, jak je obvyklé, však v červnu 2012 vrátila odborná porota ITC případ zpět soudci k novému projednání.

V lednu Google stáhl ze stížnosti dva patenty, protože byly nezbytné pro standard. Tyto patenty jsou důležité pro fungování určitého systému a posuzují se jiným způsobem, napsala agentura Reuters.

ITC má na starosti vyšetřování porušování patentových práv u dováženého zboží. Je velmi oblíbeným místem pro patentové spory, protože může zakázat dovoz výrobků porušujících práva a vydává rozhodnutí relativně rychle.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!