Android v Číně válcuje Apple i Nokii | E15.cz

Android v Číně válcuje Apple i Nokii

Android, Čína
Android, Čína
• 
ZDROJ: profimedia.cz

vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čína je už delší dobu největším trhem pro mobilní telefony na světě. Letos se zřejmě stane i nejvýznamnějším trhem pro výrobce smartphonů. Celkem se tam má podle výzkumné společnosti IDC během roku prodat 660 milionů chytrých telefonů, tedy víc než v USA. Z tohoto pohledu pak může Google těšit, že operačním systémům v Číně jasně vévodí Android, jehož podíl prudce rostl a dosáhl na konci loňského roku 68 procent.

Podíl prodaných telefonů s operačním systémem Android na trhu smartphonů v Číně loni rostl o 35 procent, vyplývá z dat čínské Analysys International. Android dosáhl na 68,4 procenta trhu zejména na úkor Symbianu od finské Nokie, jehož podíl klesl o polovinu na 18,7 procent.

Podíl iPhonů od Applu rostl jen mírně – ze 4,1 procenta v prvním loňském čtvrtletí na 5,7 procenta na konci roku. Apple přitom označil Čínu za klíčový trh, kde chce expandovat.

Zajímavé je srovnání s celosvětovými statistikami – i tady vede Android, podle výzkumné společnosti Gartner měl v posledním čtvrtletí loňského roku na trhu smartphonů 51procentní podíl. iOS od Apple měl 24 procenta a Symbian 12 procent trhu.

Android láká hlavně nižší cenou

V Číně, stejně jako v dalších rozvíjejících se zemích s vysokým růstem poptávky, jako jsou Indie a Brazílie, se telefonům s operačním systémem Android daří. Důvodem je hlavně jejich nízká cena.

Ve srovnání například s iPhonem firmy Apple jsou výrazně levnější. Chytré telefony jiné značky než Apple se bez dotací operátorů dají sehnat v zemi za 320 dolarů. Telefony iPhone se prodávají až za 760 dolarů a pořizuje si je spíše movitější klientela z bohatých měst.

Androidu pomáhá i spolupráce s čínskými výrobci ZTE nebo Huawei, kteří mají smlouvy s čínskými operátory. Ti pak nabízejí smartphony ještě výrazně levněji.

Autor: vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah