Apple vsadil na uhlíkovou neutralitu, zákazníci na to mohou doplatit

Solární farma Applu v Nevadě

Solární farma Applu v Nevadě Zdroj: Apple

Energie ze solárního parku v Nevadě proudí do datového centra ve městě Reno, které bylo otevřeno v roce 2012.
Všechna datová centra Applu jsou dle jeho slov už od roku 2014 napájena čistě obnovitelnou energií.
3
Fotogalerie

Americká technologická firma Apple si vytyčila ambiciózní cíl. Do roku 2030 se chce stát uhlíkově neutrální napříč celým obchodem, výrobním dodavatelským řetězcem a samotným životním cyklem svých produktů. Změny pociťují i zákazníci, a ne vždy jsou příjemné.

Společnost se v oblasti obnovitelných zdrojů aktivně angažuje již od roku 2015, kdy na pařížské konferenci OSN vznikla dohoda o změně klimatu (COP21). Od té doby investoval Apple skrze zelené dluhopisy 4,7 miliardy dolarů, které je přeměnily na čistou energii. Ta slouží především k napájení jeho datových center.

Apple jen v roce 2020 financoval 17 projektů, které světu ušetří 921 tisíc tun emisí uhlíku ročně. V jeho přepočtu uvádí, že tím odstranil zplodiny z téměř dvou set tisíc aut. V součtu mají tyto projekty výkon 1,2 gigawattu, kdy z tohoto čísla loni přibylo 350 megawattů, protože byly dokončeny projekty v Nevadě, Illinois, ve Virginii a v Dánsku.

V nevadském Renu byl vybudován technologický park o rozloze 73 hektarů poskytující napájení datovému centru společnosti. U Chicaga vznikla větrná farma pokrývající spotřebu elektřiny společnosti v této oblasti. Poblíž dánského města Esbjerg dokončil Apple výstavbu dvou největších pobřežních větrných turbín na světě. Jsou 200 metrů vysoké a zvládnou napájet téměř 20 tisíc domácností obnovitelnou energií. Primárně jsou ale určené pro napájení datového centra společnosti ve městě Viborg. I do rozvodné sítě dodává proud fotovoltaický projekt u Fredericksburgu v americkém státě Virginia.

Kontroverze kolem iPhonů 12

Zatímco využívání zelené energie zákazníci Applu nijak prakticky nepocítí, další kroky americké firmy už na ně mají přímý dopad. Například v případě nového telefonu iPhone 12 z balení oproti dřívějším zvyklostem zmizel jak nabíjecí adaptér, tak sluchátka.

Apple pro to měl dobrý důvod. Argumentuje, že na světě jsou miliardy kusů tohoto příslušenství, a proto není důvod automaticky zákazníkům dodávat další. Uživatelé jednoduše použijí sluchátka a nabíječky, které již mají. Navíc díky tomu dle výpočtů Applu ze silnic zmizí 450 tisíc kamionů ročně. A to díky razantně menšímu balení telefonu.

Má to ale hned dva háčky. Zaprvé v balení iPhonu 12 najdete kabel USB-C, který začal dodávat až s iPhony 11. Pokud lidé na nejnovější telefonu od Applu přicházejí ze starších přístrojů, musejí si stejně koupit nový adaptér.

Zadruhé novým iPhonům odebral příslušenství, ale adekvátně je nezlevnil. Takže když si budete chtít adaptér, o sluchátkách ani nemluvě, koupit, zaplatíte více než u předchozí generace. Padají za to už i první pokuty. Například brazilský regulátor ochrany spotřebitele uvalil na Apple sankci ve výši dvou milionů dolarů.