Apple v nesnázích. Nedostatek čipů a dalšího vybavení brzdí výrobu

Výroba elektronických čipů

Výroba elektronických čipů Zdroj: Profimedia

Výroba elektronických čipů
Japonský výrobce čipů Renesas Electronics
Japonský výrobce čipů Renesas Electronics
Tim Cook představuje nový iPad
iPhone
8
Fotogalerie

Celosvětový nedostatek součástek brzdí výrobu počítačových tabletů iPad a přenosných počítačů MacBook americké technologické společnosti Apple. Informoval o tom server listu Nikkei Asia, který se odvolává na zdroje obeznámené se situací. Výrobní plány Applu pro chytré telefony iPhone však nedostatek součástek podle listu zatím neovlivnil. Výrobce čipů Intel již dříve uvedl, že v současné situaci zvýší výrobní kapacitu a postaví dvě nové továrny na výrobu čipů.

List navíc upozornil, že výrobní problémy u tabletů iPad a počítačů MacBook zatím nemají vliv na dostupnost těchto produktů pro spotřebitele. Produkci iPadů podle zdrojů narušuje nedostatek displejů a součástek pro displeje, zatímco výrobu MacBooků brzdí nedostatek čipů. Apple se k těmto informacím odmítl vyjádřit.

Problémům s globálním nedostatkem čipů v poslední době kromě výrobců elektroniky čelí také například automobilky.

Podle odborníků jsou potíže Applu známkou toho, že nedostatek čipů je čím dál závažnější a mohl by ještě více zasáhnout menší technologické podniky, které mají slabší pozici při jednání s dodavateli. Apple je známý svými zkušenostmi se správou dodavatelského řetězce a rychlostí, s jakou dokáže dodavatele zmobilizovat, píše Nikkei Asia.

„Opravdu před sebou nevidíme konec tohoto nedostatku a situace by se před koncem druhého čtvrtletí mohla ještě zhoršit, protože některým menším technologickým hráčům by mohly dojít zásoby klíčových součástek,“ uvedl šéf čipové společnosti Silicon Motion Wallace Gou. K zákazníkům tohoto podniku patří například firmy Samsung, Western Digital a Micron.

Jihokorejský Samsung, který je největším výrobcem chytrých telefonů na světě, nedávno potvrdil, že nedostatek čipů by mu ve druhém čtvrtletí mohl způsobit komplikace. Dodal, že týmy jeho zaměstnanců usilovně pracují na vyřešení tohoto problému.

Velké podniky jako Apple a Samsung mají na dodavatele značný vliv, díky kterému mohou tlačit na to, aby jejich objednávky byly vyřizovány přednostně, upozornil analytik Peter Hanbury z poradenské společnosti Bain & Co.

Do akce se hlásí Intel

Americký výrobce čipů Intel v reakci na jejich globální nedostatek rozšíří produkci. V americkém státě Arizona vzniknou za 20 miliard dolarů (necelých 443 miliard korun) dvě nové továrny a firma bude čipy vyrábět i na zakázku pro externí zájemce. V úterý to oznámil nový generální ředitel Pat Gelsinger. Za tím účelem vznikne samostatná obchodní divize, jejíž budování podle šéfa firmy potrvá roky.

Intel výrobě čipů dominoval po desetiletí, v poslední době ale nabral ve srovnání s asijskou konkurencí zpoždění ve vývoji. Od doby, kdy společnost Apple představila svůj první chytrý telefon se jen těžce přizpůsoboval odklonu od osobních počítačů k mobilním zařízením. Intel je stále ziskový, ale největší rozkvět z éry PC má dávno za sebou, uvedla agentura AP. Apple mu loni zasadil další ránu, když oznámil, že pro své počítače Mac bude používat vlastní čipy.

Gelsinger v úterý také uvedl, že v nejbližších měsících oznámí i rozšíření kapacit v Evropě. Akcie Intelu po úterním oznámení posílily o více než tři procenta.

Intel je jednou z mála posledních společností, která čipy navrhuje i vyrábí. Konkurenti Qualcomm a Apple si navržené čipy nechávají vyrábět u smluvních partnerů.

Krok Intelu podle agentury Reuters pomůže vyrovnat technologickou rovnováhu ve světě a posílí Evropu a Spojené státy. Vzhledem k napětí ve vztahu k Číně se vlády obou kontinentů začaly obávat koncentrace výroby čipů na Tchaj-wanu.